Smiley face

שנת 2018 הולכת ומסתיימת לה ובפעולות פשוטות תוכלו לחסוך כסף רב. בעלי עסקים ואלו שלאהראיון הזה בשבילכם

 

רגע לפני סיום שנת המס 2018, תפסנו לראיון את רואה חשבון צוריאל עמיר, בעלים של משרד לראיית חשבון וייעוץ עסקי בעיר נתיבות שייתן מניסיונו מספר דגשים, בדיקות ופעולות שכדאי לכל אחד, ולא רק לעצמאים, לשים לב אליהם ממש עכשיו רגע לפני שכבר יהיה מאוחר.

עמיר, רואה חשבן למעלה מעשור וכיום בעלים של משרד עצמאי במהלך חמש השנים האחרונות. לפני כן, היה עמיר חשב של חברה ציבורית גדולה וכמבקר בפירמת רואי החשבון זיו האפט.

מדוע לתקופת זמן זו בשנה, חשיבות והשלכות כה רבות?

”כמובן. תקופה זו היא רגע לפני סיום שנת המס 2018. זהו זמן חשוב מאוד לתכנון ושיפור חבות המס שלנו, עצמאים ושכירים כאחד”.

מה זה בדיוק תכנון מס?

”הכוונה לפעולות שיש לבצע במהלך הזמן הזה, בעיקר, על מנת להגיע לחבות המס הנמוכה ביותר האפשרית במסגרת החוק. כאשר תסתיים השנה, מהלכים רבים כבר לא יהיו נתונים לשינויי וחבל, בפעולות פשוטות וחכמות ניתן לחסוך הרבה מאוד כסף”.

נניח שאנחנו עצמאים, בעלי עסק קטן או חברה, מה בדיוק עלינו לעשות?

”אתן לכם מספר פעולות לדוגמא שכדאי מאוד לתת עליהם את הדעת. ראשית, תבדקו אלו הוצאות קבועות קיימות אשר חוזרות על עצמן באופן מחזורי כמו שכירות, חשמל וכו’ ובדקו האם העברתם את כולן לרואה החשבון שלכם. חבל להפסיד הוצאות שהוצאתם..

בצעו הפקדות לקרן השתלמות והשלימו הפקדות חסרות. זהו אחד מאפיקי החיסכון היעילים ביותר, שמקנים הטבה במס וגם פטור ממס בזמן משיכת הכספים אחרי 6 שנים. כשהשנה תסתיים לא תוכלו להפקיד עבור השנה שחלפה.

כנ”ל לגבי תשלומים בגין ביטוח אבדן כושר עבודה וקופות גמל לפני תום השנה. גם הם מפחיתים את חבות המס, וזאת מעבר לביטוח ולהטבה הפנסיונית הגלומה בהם.

תרמתם? בהחלט מצווה גדולה. שימו לב לאסוף את הקבלות עבור מתן התרומה. במידה ועל קבלת המוסד הנתרם רשום “מוכר עפ”י סעיף 46″, תוכלו לקבל הנחה לא מבוטלת במס.

דבר חשוב ביותר ואפילו קריטי, לבצע תחזית חבות מס וחבות דמי ביטוח לאומי לפחות פעמיים בשנה. פעם אחת באמצע השנה ופעם שנייה ממש עכשיו, לקראת סוף השנה. חשוב לבדוק אם אכן יש התאמה לסכומים ששולמו בפועל ובין מה שבאמת תצטרכו לשלם. בנושא הביטוח הלאומי זה אפילו קריטי עוד יותר לעניין קבלת גמלאות.

במידת הצורך, תוכלו לדחות הוצאות או להקדים הכנסות במידה וקיימת הכנסה נמוכה או הפסדים. כך תרוויחו ניצול של מדרגות מס נמוכות, ניכויים וזיכויים אישיים שמגיעים לכם, שהרי לא ניתן להעביר הטבות מס אלו לשנה הבאה ומה שלא נוצל, עבר ובטל.

עצמאים, הפקידו לפנסיה אם עדיין לא עשיתם זאת. זה כבר חובה. חסכו את הקנס שיוטל עליכם במידה ולא תעשו זאת. ההפקדה מזכה במס ובנוסף לכך כל הרווחים שנצברו בחסכון הפנסיוני פטורים ממס רווח הון. ניתן גם בתנאים מסוימים למשוך כספים מקופת הפנסיה ללא חיוב במס במצב של אבטלה עקב סגירת העסק או גיל פרישה.

שלמו חובות והפרשים ישנים לביטוח לאומי. עצמאיים זכאים לניכוי (הקטנת ההכנסה החייבת במס) בשיעור של 52% מדמי הביטוח הלאומי ששילמו במהלך השנה ובפועל עד תום השנה בלבד”.

מה קורה עם כאלה שמחזיקים ניירות ערך? מה איתם?

”יתכן וכדאי לשקול מכירת ניירות ערך שצברו הפסדים או רווחים. הפסדי הון ניתן לקזז גם כנגד רווחי הון מניירות ערך ורווחי הון אחרים וגם כנגד ריבית ודיבידנד שבגינם שולם מס הכנסה באותה שנת מס בלבד. יכול להיות בהחלט שכדאי לממש את ההפסדים הללו כעת. טיפ שווה ביותר הוא שתשימו לב שגם אם מכרתם נייר ערך בהפסד, הבנק לא יקזז לכם באופן אוטומטי את ההפסד מרווחים אחרים. אם לא תדרשו את זה, לא תקבלו.

מי שמחזיק מלאי, איזה טיפ תוכל לתת לו?

לפני סוף שנה מומלץ לבדוק היטב את טיב המלאי. במידה וקיימים פריטים בעייתיים שאתם מתקשים למכור, מה שנקרא מלאי מת, כדאי לנסות להיפטר ממנו עד סוף השנה או להציגם לפי שווים בשוק ובכך להקטין את הרווח וחבות המס”.

תמיד אומרים שבסוף שנה כדאי לרכוש ציוד או מלאי, יש בזה משהו?

”נכון, גם אלי מגיעות אמירות אלה. אסביר, רכישת ציוד בסוף שנה אינה משפיעה באופן מהותי על חבות המס מאחר והפחת על הציוד שנקנה מחושב באופן יחסי לתקופת השימוש של הציוד בעסק. יחד עם זאת, ציוד ישן שצפוי לעסק הפסד ממכירתו מומלץ למכור עד תום השנה כדי לנצל את ההפסד עוד באותה שנה.

לגבי רכישת מלאי, אומר שלרכישת מלאי בסוף שנה אין כלל השפעה על חבות המס בניגוד לדעה הנתפסת אצל רבים”.

לאחרונה מדברים הרבה על רכישת נכסים מניבים בחו”ל, מה לגבי זה?

”בקצרה, הכנסות מהשכרת דירה בחו”ל יחויבו במס באחת משתי האפשרויות: או תשלום מס שולי רגיל ויכולת לדרוש הוצאות, כולל התחשבות במס ששולם בחו”ל, או תשלום מס פיקס בשיעור 15% ללא אפשרות לדרוש הוצאות ,למעט הוצאות פחת, וללא יכולת התחשבות במס ששולם בחו”ל”.

מה לגבי תביעות משפטיות כנגד העסק? יש כדאיות לסגור, להתפשר?

”נכון מאוד. במידה וקיימות תביעות משפטיות נגד העסק, הקשורות למהלך העסקים הרגיל ניתן במקרים מסוימים לדרוש את סכום התביעה כהוצאה, לכן שווה לפעמים לנסות ולהגיע לפשרה עוד לפני סוף שנת המס, אפילו על חלק מסכום התביעה, ואז נוכל לדרוש כהוצאה את הסכום שאינו שנוי במחלוקת עוד בשנת המס 2018”.

 

שכירים: ”בדקו זכאות להחזרי מס”

אוקיי, נגענו הרבה בעצמאים, תן לנו קצת טיפים עבור שכירים ובכלל.

”ראשית כמובן לשכירים שבינינו שווה להזדרז ועוד לפני תום השנה לבדוק האם זכאים להחזר מס בגין שנת 2012 אשר מיד עם כניסת שנת 2019, תינעל לצורך דרישת החזרי מס.

דבר נוסף ששווה לבדוק הוא האם חישוב המס שביצע המעסיק שלנו היה נכון, כיוון שאם לא, כגון שמסיבה כלשהיא לא לקח בחשבון את זיכוי המס בגין תושבות בעיר נתיבות או לידת ילד, נוכל לדרוש עוד לפני שתסתיים השנה את החזר המס דרך המעסיק בצורה פשוטה ולא לחכות שהשנה תסתיים ואז בכדי לקבל חזרה את הכסף נצטרך להגיש בקשה להחזר מס ישירות מרשות המסים. מבאס.

טיפ חשוב נוסף שלא כולם מכירים, לגבי סעיף 17 לפקודת מס הכנסה, אשר לא מבחין בין שכירים לעצמאים לגבי הכרה בהוצאה שהוצאנו לצורך ייצור ההכנסה שלנו, גם כשכירים! הסעיף מאפשר גם לשכירים להכיר בהוצאות מסוימות ובכך בעצם להפחית את נטל המס שלהם. הוצאות כגון אלה הקשורות בהכנת הדוח השנתי, חלק מהוצאות הבית במידה והשכיר עובד מביתו, הוצאות לשכירים הנדרשים לשמור על רמה מקצועית קבועה וגבוהה כגון הוצאות לרכישת ספרות מקצועית, ימי עיון, השתלמויות, דמי חבר בגין השתייכות לארגון מקצועי וכו’.

דבר נוסף שחשוב לדעת, שכירים יכולים לקבל את הזיכוי במס עבור תרומות שתרמו, כבר במסגרת משכורתם החודשית באמצעות המעסיק ולא צריכים להמתין לסוף השנה על מנת לבקש החזר מס, כך שאם יש לכם קבלות כאלה, הגישו למעסיק כבר עכשיו”.

ומה בדבר אלו המשכירים דירה למגורים. מה אתה ממליץ להם לעשות?

”בקצרה נזכיר שישנם שלושה מסלולים לדיווח על הכנסות מהשכרת דירות למגורים: מסלול פטור ממס עד תקרה חודשית של 5,030 ₪, מסלול מס פיקס 10% ללא תקרה אך ללא יכולת הכרה בהוצאות ומסלול שיעור מס שולי רגיל כמו הכנסות רגילות אך עם יכולת הכרה בהוצאות.

אלה שמקבלים שכר דירה שבחרו במסלול מס 10%, חייבים לשלם את המס בגין שכר דירה שקיבלו בשנת 2018 עד לסוף ינואר 2019. זה הזמן להתארגן, לחשב את המס ולהתכונן לתשלומו. תשלום מאוחר יותר עלול להביא לחיוב מס. כמו כן, שווה לבצע חישוב מחדש לפני סוף השנה בנוגע לחבות המס בכל אחד מהמסלולים ולקבל החלטה בהתאם.

”לסיכום, אנו רואים שכמעט לכל אחד מאתנו יש לא מעט מה לעשות בתקופה זו רגע לפני תום שנת המס. התחום לא שמור לעצמאים בלבד. חשוב להדגיש שכדאי גם במהלך השנה להתייחס לחלק מהנקודות שהועלו כאן אך כמובן ביתר שאת עם תום השנה וזאת בכדי לסגור נכון את השנה ולהביא למינימום תשלומי מס ולמקסימום דמי חנוכה בכיס”.

 

הערה: המידע המוצג בראיון זה הינו מידע כללי בלבד ואינו תחליף לייעוץ מקצועי אישי.

*המרואיין הינו רו”ח בעל משרד לראיית חשבון ויעוץ עסקי, בודק שכר מוסמך, מגשר ומרצה לשעבר במוסדות אקדמיים. לתגובות – zuriel.amir@gmail.com

 

 

 

 

Smiley face

השאר תגובה