Smiley face

נתיבות: ניצחון ענק ליחיאל זוהר

המהלך המבריק, ההפתעה, וההצלחה של שס”ג

התוצאות לראשות העיר:

יחיאל זוהר 11,029 קולות (63.95%)

משה פרץ 6,247 קולות (36.05%)

ככל הנראה, זאת הייתה מערכת הבחירות הרגועה ביותר בתולדות נתיבות. בתחילת הדרך, נראה היה נצחונו של יחיאל זוהר מובטח בפער גדול, והוא לא יצטרך להתאמץ כלל. אך ככל שמערכת הבחירות התקדמה, והקמפיין של משה פרץ החל לפעול, במחנה של פרץ היו בטוחים כי זה המערכה הולכת להיות צמודה ואולי אפילו ניצחון קל למשה פרץ. תוצאות הבחירות מראות כי המציאות הייתה שונה לחלוטין. יחיאל זוהר ניצח בפער ענק את משה פרץ.

מי שחשב כי אפשר לנצח את זוהר, אחרי שנים רבות עם ניהול מערכת בחירות מהחזקות ביותר, התבדה.

לאחר היוודע התוצאות, מאות תושבים הגיעו לחגיגות הניצחון מול המטה של זוהר. זוהר התקבל באהדה רבה, אך הדבר שאותו יזכרו כולם הוא המשפט שלו בנאום הניצחון.

זוהר שעלה לברך ולהודות לכל הפעילים, פתח את דבריו מהמפגש שלו עם אימו באותו היום. אימו אמרה לו במרוקאית (מתורגם): ”יא איבני, עזוב את הכאב ראש הזה, אל תרוץ ותשאיר להם את כל הבלאגן”.

 

מועצה העיר

במועצת העיר היו הפתעות גדולות. נתחיל במפלגות שקולותיהם הגיעו מהקהילה החרדית שס”ג.

שס”ג: המפלגה יצאה לדרך עם עוד 2 מפלגות שהתמודדו איתם על אותם הקולות, קהילות ואחדות ביחד. מפלגת שס”ג כבר התחילה להפנים כי היא לא תצליח לשמר את כוחה, ולא תקבל את 5 המושבים אותם קיבלה בפעם הקודמת.

את השבר הגדול של המפלגה אפשר היה לראות בכנס התמיכה שערכה המפלגה עם כל רבני העיר ועם הרב שלום כהן, נשיא מועצת חכמי התורה, כפי שסוקר כאן בעבר. היה זה רב הקהילה, הרב מונטג, שעמד ודיבר ארוכות על המשבר שיש בקרב הציבור החרדי בעיר. בפעם הראשונה, אמר הרב מונטג, כל הרבנים מאוחדים סביב המפלגה והציבור החרדי משמיע קולות שאינם חפצים לשמוע לקול הרבנים. הוא הגדיר זאת כשבר וכתהליך של חורבן, ואף השווה זאת לתהליך החילון שאירע באירופה בתקופת ההשכלה. הרב אף עמד ושטח בפני הציבור את כל הטענות של הקהילה החרדית הרוצה לתמוך במפלגות אחרות, וכמו בשיעור כללי בישיבה, הוא העלה את הטענות והפריך אותם אחת לאחת.

המשבר הורגש לחלוטין בפני כל מי שישב שם. אף לא אחד מהנוכחים חשב או צפה שזאת תהיה תוצאת הבחירות של המפלגה. 5 מנדטים שזכתה המפלגה היא הצלחה אדירה בהתאם לנסיבות. כנראה, כי הקהילה החרדית בעיר הקשיבה לבסוף לקולות הרבנים.

אגב, באותו ערב עמד אדם אחד על הבמה ואמר את שעתיד לקרות. ”לפי הסקרים שיש ברשותי, שס”ג תשמור על כוחה ותקבל 5 מנדטים”. האיש היה יחיאל זוהר, אמר וצדק כנגד כל התחזיות.

כולנו: מה לא אמרו על ירון סמימי במערכת הבחירות הזאת. זלזלו במפלגה שלו, אמרו שלא יעבור את אחוז החסימה (ראו עיתונים כאלו ואחרים לאורך התקופה) ושיחיאל זוהר משחק בו. אך ללא ספק הוא הפתעת הבחירות. מפלגה שחרטה על דגלה את האג’נדה החברתית והדאגה לזולת, את הרצון הכנה לשנות את העיר ללא אינטרסים אישיים, שיצאה לדרך ללא הסכמות רבנים, ללא תומכים עשירים שממנו אותה וללא נציגים שמאחוריהם יש קהילה גדולה שתסור לבקשתם להצביע למפלגה, עשתה זאת בגדול. הם היו קרובים מאוד לקבל את המנדט השני שלהם, ואף קיבלו יותר קולות מישראל ביתנו במערכת הבחירות הזאת. אין ספק כי המועצה זכתה באדם ראוי שיכול להוביל לשינויים רבים בעיר.

ישראל ביתנו: כוחה של ישראל ביתנו נחלש, והיא נפרדה ממושב אחד במועצה. כוחה של המפלגה מצוי בתושבי העיר, יוצאי ברית המועצות המבוגרים. הם לא מצליחים (ואולי לא רוצים) להגיע לקהל הצעיר של ברית המועצות וכמובן שלא לעוד סוגי האוכלוסיות הקיימות בעיר-מי מאיתנו שמע או ראה את הקמפיין שלהם?

אם המפלגה לא תשכיל לשנות את התפיסה שלה, ולא תפנה לקהלים נוספים, בבחירות הבאות היא עוד עלולה לסיים את תפקידה ההיסטורי בעיר, ולמצוא את עצמה ללא שום נציגות במועצה. בשנת 2018, יכול להיות שמפלגות סקטוריאליות הפונות למוצא עדתי בלבד, צריכות לחשב מסלול מחדש.

אחדות ביחד: האיחוד המוצלח של ישראל חניה עם נציגים של הרב מזוז היה המהלך הפוליטי המבריק של הבחירות ללא כל ספק. כך, ישראל חניה הבטיח את מקומו במועצה בשילוב של יוסף שריקי. חניה שכבר אמר בעבר כי בבחירות הבאות יתמודד לראשות העיר, אם וכאשר זה יקרה, חברותו במועצה יכולה רק לסייע לו להתמודדות.

דרך ארץ: מפלגתו של משה פרץ תכניס חבר מועצה חדש לעירייה, את גל פלד. פלד שהיה בבחירות 2013 מתמודד מטעם מפלגת הבית היהודי בעיר, ולא עבר את אחוז החסימה, חבר למשה פרץ בבחירות אלו, ובזכות כך, נכנס להיות חבר מועצה.

קהילות: בראיון בלעדי שהעניק שלום רוחם לעיתון זה, שאלתי אותו על סיכוייו לעבור את אחוז החסימה, אמרתי כי סיכוייו לעבור אותם הם קלושים, רוחם כמובן לא הסכים לכך, וזאת הייתה תשובה ”יש לך טעות ידידי היקר, איני יודע מאיפה המידע השגוי הזה, אבל השאלה שלך חשובה, ולכן אענה לך עליה. בימים אלו עובדים על המנדט השלישי ובעזרת ה’ נגיע לרביעי, אנו יסודיים מאוד שלטים מדבקות ושמשוניות לא מביאים קולות זו רק תפאורה, לשאלתך האם נרוץ עד הסוף, התשובה היא בוודאי שכן”.

המציאות היא שהמפלגה לא עברה את אחוז החסימה. רוחם הוא אדם מוערך ודמות מעניינת באופן מיוחד, הגיב על התוצאות בדף הפייסבוק שלו בדרך מעוררת הערכה. ”לכל ה”מנחמים” בפרטי ובכלל. ראשית, מאוד מעריך את האכפתיות והחיבוק שאתם נותנים לי זה לא מובן מאליו כלל, אך יחד עם זאת חשוב לי להבהיר לכם נקודה קטנה. איני זקוק לכל הניחום והעידוד. אני באמת מאמין שאי הכניסה שלי למועצה היא לטובה איך שלא אהפוך את זה. אין לי תרעומת ושאלות על איש וקל וחומר חלילה לא כלפי הקב”ה, אחרת מכך זהו חוסר אמונה”.

הליכוד: המפלגה תשמור על כוחה ותכניס 4 נציגים למועצה. ארבעת הנציגים יהיו אלו שכבר היו חברי מועצה עד כה. אך המפלגה שבהמשך רשימתה ישנם נציגים איכותיים מאוד שלא ייכנסו להיות חברי מועצה, יוכלו להשתלב בעשייה העירונית בעיר בתפקידי מפתח.

הקואליציה: מי עתיד להיות בקואליציה של יחיאל זוהר? התשובה ברורה. מפלגת ליכוד תצרף לקואליציה שלה את מפלגות שס”ג, כולנו, ישראל ביתנו ובכך להבטיח את שלטונה עם 11 חברי קואליציה.

Smiley face

השאר תגובה