Smiley face

מה שהתחיל בחדרון קטן בקומה השנייה במתנ”ס דאז, הפך בשנים האחרונות למעצמה. מסכמים עשור עם מרכז צעירים

הכל החל בחדרון קטן בקומה השנייה של המתנ”ס דאז, מה שמוכר כיום בשמו החדש ”נתיבים”. היה זה בשנת 2009 כשנעמה אלענקרי הצטרפה למרכז הצעירים, אז היא עוד הייתה סטודנטית שהתנדבה במקום, וכיום היא מנהלת את המרכז. ”זאת הייתה תקופה אחרת. היינו קבוצה קטנה של עשרה סטודנטים מכלל העיר שלמדו במכללת ספיר, והתגוררו בדירת סטודנטים, אני הייתי חלק מהם. הפקנו כמה אירועים קהילתיים ושם בעצם הכרתי את מרכז הצעירים, המקום שבעתיד יהפוך לבית השני השלי”.

בימים אלו, מציינים במרכז הצעירים בעיר עשור מאז הקמתו, עשר שנים עברו מאז, ומרכז הצעירים השתנה ללא הכר. מאז ועד היום שותפים עיריית נתיבות התומכת ומגבה את כלל הפעילויות במרכז, יחד עם חברת נתיבים ומשרדי ממשלה כגון: המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל, שוויון חברתי, משרד הביטחון להצלחת המקום.

אם בשנת 2009 הייתה רכזת אחת שתחת אחריותה היו את כל התחומים, כיום יש במרכז הצעירים מנהלת וחמישה רכזים, כשלכל אחד מהם תחום אחר שהוא מרכז. לצוות, מצטרפות בנות השירות ומתנדבים נוספים, ובכל שנה עוד ועוד תפקידים חדשים מאוישים במרכז, והאתגרים לצד ההצלחות, רק הולכות וגדלות.

לצד התחומים הרבים שהתפתחו, הבינו במרכז הצעירים כי אי אפשר להסתפק רק בהכשרות. כדי להפוך את העיר לעיר צעירה, צריך לייצר שינוי בתדמית המקובלת. על כן, רק בשנה האחרונה, הפיקו במרכז הצעירים אירועי תרבות שעתידים להפוך למנהג קבוע עבור הקהל הצעיר.

כך, אירועים כגון פסטיבל בירה עם מבשלות דרומיות, הופעות מוזיקליות, יריד אוכל מקומי ומסיבת רחוב ”אפטר על הגג” עם אומנים מקומיים הפכו לחלק משגרת הבילוי של הצעירים בעיר.

 

מי אתם הצעירים בעיר?

טווח גילאי הצעירים נע בין גיל 18 ועד 40, כל מי שבגיל זה, נמצא תחת ”אחריותם” של המרכז צעירים.

נכון לשנת 2018, ישנם כ-13,000 צעירים בנתיבות, המהווים 36% מכלל תושבי העיר, כאשר 30% מהם, משתייכים לציבור החרדי, שאף הוא זוכה להתייחסות במכרז הצעירים, בפרויקטים שונים בניסיון לשלבם במוסדות האקדמיים.

הנתון האחרון מראה, כי כ-1,200 תושבים צעירים חדשים הצטרפו לעיר בשנה האחרונה. ”ביחס לערים אחרות זהו אחוז צעירים גבוה במיוחד” אומרת אלענקרי, ככל הנראה, מדובר בנתח האוכלוסייה הרב ביותר בעיר.

”קהל הצעירים בעיר עסוק מאוד. זה לא קהל שבוי, הם סטודנטים והורים לילדים ועסוקים במעמסת החיים. ומכיוון שעוד ועוד צעירים מצטרפים לעיר, האתגרים מתרבים, וגם ההצלחות. אנו יכולים לראות במו עינינו את השינוי שיש בעיר בתחום הזה. לא עוד צעירים שעוזבים את העיר, אלא צעירים בני המקום שרוצים להישאר בעיר, ומבינים שיש להם כיום את המענה שהם מחפשים” אומרת אלענקרי.

 

 

הכר את הרכז במרכז: מורה נבוכים לצעירים בעיר

מנהלת אחת, חמישה רכזים וחמש תחומים שיש בהם את כל מה שצעירים בני העיר צריכים. אם גם אתם לא תמיד יודעים למי לפנות, הכנו בעבורכם מורה נבוכים:

 

  1. נעמה אלענקרי: מנהלת מרכז צעירים

 

  1. ספיר בן חמו, רכזת השכלה גבוהה ומלגות של תכנית הישגים:

הכוונה והתאמה ללימודים גבוהים באקדמיה, התאמת מלגות לפי הפרמטרים האישיים, ליווי אישי, סדנאות קורסים ועוד.

 

  1. דנה אוחנה, רכזת פיתוח קריירה, יזמות עסקית והשלמת השכלה:

הכוון תעסוקתי בהתאם ליכולות ולהכשרות האישיות, כתיבת קורות חיים, הכנה לראיונות עבודה, קורסים, השלמת השכלה, סדנאות ועוד. כמו כן, מלווה אוחנה גם יזמים ובעלי עסקים צעירים בתחילת דרכם.

  1. עדן גבאי, מעורבות ויזמות חברתית:

ליווי אישי ליזמות חברתית של צעירים בני ובנות העיר, קיום הרצאות וסדנאות, עידוד צעירים למעורבות חברתית בקהילה וליווי שלושת קהילות הסטודנטים בעיר. בקרוב: אירוע חשיפה לכל הפרויקטים החברתיים בעיר.

  1. אבירן גואז, רכז צמיחה דמוגרפית ופיתוח קהילה:

יצירת קשר עם תושבים המעוניינים להתגורר בעיר וליווי תושבים חדשים בעיר, אחראי על פיתוח קהילה ויצירת קהילתיות בעיר על ידי אירועי תרבות, מלווה את קהילות הסטודנטים בעיר עם עדן גבאי.

  1. דגה פרדה, רכזת חיילים משוחררים:

ליווי וחשיפת המידע לזכויות החיילים המשוחררים בני ובנות העיר, קיום סדנאות הכנה לאזרחות ועוד.

 

Smiley face

השאר תגובה