Smiley face

ראיון עם איש החסד ורב הפעלים שלומי סופר, על השריפה שאירעה בשבוע שעבר במפעל חייו ”הגמ”ח של שלומי” ועל ההתמודדות עם הנזק האדיר. ”עזרו לנו לעזור לאחרים”

היא אחת מהעמותות החשובות בדרום, המספקת אוכל וציוד לנזקקים בכמויות אדירות כבר למעלה מ-20 שנה, וכוללים רבים בנתיבות והסביבה מקבלים את עזרתה.
כך, בכל שבוע בעזרת עשרות מתנדבים, מחולקים כ-400 סלי מזון ובהם ירקות, פירות מוצרי חלב ואוכל מוכן, כאשר פעם בחודש מתווסף גם סל מצרכים ומוצרי יסוד. המנות מחולקות לתושבים ומשפחות מכלל המגזרים, חתכי הגילאים והעדות ומשמשת כמרכז לוגיסטי ליישובי האזור – משדרות דרך המועצות האזוריות ועד אופקים ורהט.
ולא זו בלבד. בכל חג מחולק סל מזון מכובד ל-500 משפחות המכיל מצרכים, מוצרי מזון, עופות, ביצים ועוד. בחלק מהחגים מחולקים תווי קנייה ברשתות מקומיות על מנת לאפשר למשפחות לקנות את הנדרש להם ו”לשמור על הכסף בעיר” בכך שהעסקים המקומיים, ולא רשתות ארציות, הם אלו המרוויחים מהקנייה.
אך דווקא לעמותה הזאת, עמותת גלגל חוזר, או בשמה המוכר יותר ”הגמ”ח של שלומי ובועז” ניזוקה משריפה שפרצה בחלקה בשבוע שעבר (ג’) בסכום אסטרונומי כולל של כ-300,000 ש”ח.

 

הגמ”ח של שלומי בנתונים

פועל 22 שנים ברציפות

הכל התחיל כששלומי עבד כנער באולם אירועים וראה את הצורך שיש לאנשים באוכל

כל ה”עובדים” בעמותה הם מתנדבים

כל כסף שמתקבל מגיע כולו לנזקקים.

עשרות מתנדבים מגיעים במשך השבוע

הצעירים מבניהם: שנתיים

המבוגר מבניהם: בין 85

שלומי סופר:
”זה רצון ה”’

קבעתי עם איש החסד ורב הפעלים שלומי סופר ועם דובר העמותה, אבישי כהן פגישה בגמ”ח לראות מקרוב את הנזק ולשמוע מהם את התחושות שאחרי המאורע הקשה שספגה העמותה. בשל עיסוקיו הרבים והרצון לעזור לכולם, שלומי איחר ובינתיים כהן נתן סקירה בגמ”ח על העשייה במהלך השנים.
”מדובר בגמ”ח שפועל למעלה מ-20 שנה ששלומי ובועז גבריאל מובילים אותו, כשאף אחד מה’עובדים’ בו, לא מושך משכורת. כולם מתנדבים, החל מיו”ר העמותה ועד אחרון המתנדבים. זהו גוף שכל שקל שאתה תורם בו – 99 אגורות הולכים ישירות לנזקקים והאגורה הנוספת להוצאות כמו חשמל ומים וכדו’, ודווקא הגוף הזה שמחזיק אנשים רבים ניזוק בצורה כל כך משמעותית”.
אנחנו נפגשים עם שלומי בקפיטריה של מכללת חמדת הדרום. שלומי כהרגלו על קוצים, לא נח לרגע. קשה לשבת איתו יותר מכמה דקות ברציפות בלי שהוא קם לעזור ללקוח שרוצה לשלם. ”אני לא עובד כאן, רק עוזר לחבר” אומר שלומי.
הראיון מתחיל. אני מחזיר את שלומי לשיחת הטלפון הראשונה שהוא קיבל כשבישרו לו שהמקום היקר לליבו, מפעל חייו נשרף.
אני רוצה להחזיר אותך לרגע שבו שמעת שהגמ”ח נשרף. מה היה שם?
”אי אפשר לשכוח את הרגע הזה. אני יושב בלימודים ומקבל טלפון ממזכיר המכללה שאומר לי שיש שריפה מאזור הגמ”ח, מיד לאחר מכן אני מקבל טלפון נוסף של מתנדבת במקום שמודיעה לי שצריך לפתוח את המקום בדחיפות ולכבות את השריפה.
הלב התחיל לדפוק. קראתי לרב נתן אחד מהאחראים בגמ”ח שיבוא לפתוח את המקום, הוא פתח והתחילו לכבות את האש. בינתיים אני מבין שכיבוי האש הגיעו למקום ביחד עם המשטרה”.

איפה זה תופס אותך?
”באותו הרגע הייתי בבאר שבע. מיהרתי לצאת לנתיבות, למרות שהאנשים בגמ”ח אמרו לי שאין לי למה להגיע ושהם מסתדרים. אבל מי יכול להישאר בזמן שמפעל החיים שלך עולה בלהבות? מיד יצאתי מבאר שבע וכל הדרך אני מריץ מחשבות בראש מה המצב שם”.

ואז הגעת. מה ראית?
”הגעתי למחסן ואני רואה מקום מפויח ומלא עשן ומכבי אש במקום. לא אשקר, זה מלחיץ מאוד. בדרך לנתיבות הרמתי כמה טלפונים לשותפים שלי לעדכן אותם על המידע שיש לי. ואז הגעתי למקום וראיתי את ממדי הנזק. המשטרה ניגשת אליי ומבקשת ממני להגיע לתחנה לצורך הגשת תלונה במשטרה”.

ונסעת איתם?
”עדיין לא. הייתי עוד לחוץ, רציתי לעמוד את הנזק מקרוב ובאמת הנזק היה גדול”.

לפי ההערכות שהגיעו מדובר על כ-300,000 ש”ח.
”נכון. אנחנו אומדים את הנזקים וככל שעובר הזמן אנו נחשפים לגודל הנזק. ההערכה שלנו היא שמדובר בסכום כולל של כ-300,000 ש”ח. מדובר על מכולה שרופה עמוסה מוצרי מזון שיועדו לחלוקה בשבועות הקרובים למאות משפחות נתמכות, מוצרי חשמל וציוד שנועדו גם הם לחלוקה, לסיוע לנזקקים ולתפעול המקום, המכולה עצמה וכלל התשתיות סביבה נהרסו ויצאו מכלל שימוש ונדרש לחדשם”.

השריפה שגמ”ח של שלומי

ידוע מה סיבת השריפה?
”לפי הבנתי, עדיין לא ברור אם מדובר על בלון תבערה או שריפה מכוונת של נערים לקראת מדורת ל”ג בעומר, מה שכן ידוע הוא שהאש הגיעה משתי חזיתות”.

ומה קרה אותו שבוע? חילקתם אוכל כרגיל?
”יום לאחר מכן הגיעו 110 מתנדבים לעזור והתחלנו לסדר ולמיין ציוד. הזמנו סחורה חדשה ובאותו שבוע הייתה חלוקה. אין מה לעשות, את אלו שזקוקים לאוכל לא מעניין אם יש שריפה, הם צריכים אוכל כדי להתקיים ואנחנו דואגים שכך יהיה למרות השבר הגדול”.

למה זה קרה רק לך? חשבת על כך?
”כמובן. היו המון מחשבות. אך התגובה הראשונה שלי הייתה ‘זה רצון ה’, זה מה שהוא רצה וזה מה שקרה’. וכשאמרו לי שאולי מדובר בהצתה מכוונת, עלה חשש שאולי פגענו במישהו, ככל הנראה זה לא מה שקרה, אך אין ספק שגם זה גורם לחשבון נפש ולו בגלל הסיכוי הקלוש שזו אכן הסיבה. אבל אלו שאלות שבעיקר נשארות פתוחות, המטרה שלנו להמשיך מכאן, למרות ואף על פי השאלות”.

אך ממשיכים מכאן שלומי?
”אני מאמין שאנו רק נעלה ונצמח ונגדל מהמשבר הזה. אנו נותנים מענה בצורה הכי טובה שיש לכל כך הרבה אנשים ללא הבדל דת וגזע ואני בטוח בה’ שייתן לנו את הכוחות להמשיך ולדאוג לילדיו בצורה הכי טובה שאפשר”.

ומה המצב של התרומות כיום?
”כרגע אין הרבה תרומות לצערי. היו טלפונים של חיזוק מאנשים ורבים מהם הגיעו לעזור. יצאנו לפני כמה ימים בקמפיין לגיוס תרומות, ואני מקווה שאנשים יוכלו לעזור לנו כדי שנוכל לעזור לאחרים”.

לתרומות:
עמותת גלגל חוזר
בנק לאומי (10)
סניף נתיבות (790)
מספר חשבון 31339/57

Smiley face

השאר תגובה