Smiley face

רבים האמינו שיפרוש, אך שלום רוחם ממשיך בשלו. בראיון בלעדי, מספר רוחם על בחירתו להיות במקום השני ברשימת ”קהילות” המתמודדת למועצת העיר נתיבות ועל סיכויי המפלגה לעבור את אחוז החסימה. וגם: הקשר החברי עם שס”ג, למרות חילוקי הדעות

 

היו כאלו שטענו כי הוא לא יתמודד, אך רוחם בשלו, ממשיך לרוץ. בשבוע שעבר הגישה מפלגת ”קהילות” את רשימת המפלגה. רוחם משובץ במקום השני של המפלגה. בראיון בלעדי עם ”המגזין נטו”, מספר רוחם על ההתמודדות למועצת העיר, הקשר עם שס”ג והנושאים אותם הם ירצו לקדם.

רוחם, מה הייתה הסיבה להקמת המפלגה? לכאורה יש מספיק רשימות חרדיות בעיר.

”’מרובים צרכי עמך’. לציבור הספרדי בעיר ישנם צרכים שלא טופלו במשך שנים, מי שהיה אמון על טיפול בצרכים אלו הם נציגי שס”ג. לעיתים לא היה כלל יחס ולעיתים כשהיה, לא הייתה הצלחה ולא הגיע הפתרון המיוחל.

כך שמבחינתנו המסקנה ברורה: אם אין לך קשרים ואתה לא מקורב לחצר או לרב מסוים, סיכוייך לקבל עזרה הם אפסיים ואני מדבר על צרכים מינימליסטים, כגון עזרה במסמכים מול הרשויות השונות במשרדי העיריה וכו’. אנחנו כחברי מועצה ברשימת “קהילות” נדאג לכל התושבים ללא יוצא מן הכלל בלי שום פרוטקציה וקשרים, כולם שווים”.

 

הדבר המתבקש היה שתחברו לשס”ג, למה זה לא קרה?

”שס”ג פנתה אלינו מספר פעמים דרך צד שלישי במטרה לחבור אליהם, אנחנו אמרנו תודה והמשכנו הלאה. מפלגת קהילות תמשיך לבד, ללא חבירה למפלגת שס”ג, הסיבה לכך פשוטה מאוד, אם נהפוך להיות חלק משס”ג, תוצאות פעילותינו יהיו נתונות להחלטות הרוב הכפוף לחצרות ולרבנים, ולצערי לא היינו מגיעים לתוצאה הרצויה”.

מה טיב הקשר שלכם עם שס”ג היום?

”השאלה לגבי טיב הקשר היא לא רלוונטית לנושאי המפלגה, אבל בכדי להוכיח לציבור שאפשר להישאר חברים, גם אם הדעה שונה, אספר לך שאני וחברי למפלגה בידידות נהדרת עם חברי מפלגת שס”ג מי יותר ומי פחות, עניין הדעות החלוקות לא פוגע כמלא נימה ברמה החברית, אני מקווה ומתפלל שיישאר כך, אגב את המושג ‘מפלגה’ אני פחות אוהב, זהו תיאור של פילוג ומחלוקת. אני משתדל להשתמש במושג ‘רשימה”’.

 

אלו דברים תרצו לשנות?

”ישנם נושאים רבים הדורשים טיפול אשתדל לציין את הבוערים ביותר.

בראש ובראשונה: טיפול בנוער החרדי לפי המסגרות המתאימות לו. המושג “נוער נושר” הוא שלילי, כאיש חינוך מעל עשור שנים דאגתי תמיד להסתכל באופן חיובי על הילד למקסם את יכולותיו וכשרנותיו  מתוך אהבה וסבלנות.

בציבור החרדי ישנם בחורים שלא מתאימים למסגרת שההורים שואפים, לא כל בחור בנוי לשבת ללמוד יום שלם, מדובר בילדים נפלאים שעם קצת דאגה למסגרת מתאימה הם יעלו על דרך המלך. לצערי, כיום אין מענה הולם ובחורי החמד הללו מסתובבים ללא מעש ומהר מאוד יכולים חלילה להידרדר למקומות נוראיים. גם אם הדבר מצריך לימודים מחוץ לעיר, הנציגים שלנו ילחמו על כך.

דבר נוסף הוא הטיפול בגני ילדים. ישנם קהילות שמופלות בגני הילדים שלה, יש כאן גנים משנות ה-60 שעברו שיפוץ קוסמטי חיצוני לפני 20 שנה, האם זה מה שמגיע לציבור שלנו? לא יעלה על הדעת שגני הילדים של קהילה או חצר מסוימת מקבלים את כל הגנים והמבנים החדשים.

דבר נוסף, בתי הכנסת שלנו ממוקמים באוהלים, בקרוואנים ומבנים רעועים בחצרות בתים, בחניונים או בתוך סוכות, זה נראה לך נורמלי? למה הנציגים של שס”ג לא פעלו כל העת לתקן את העוולות הללו?

אירועי תרבות למגזר הדתי והחרדי לא היו עד החודש האחרון, ואני לא מתכוון לעוד הצגה או תאטרון בובות. זו לא תרבות זו חובבנות. עינינו כלות שבערים אחרות בארץ הציבור החרדי מקבל כפול ומכופל מתושבי נתיבות.

נעסוק גם בנושא התעסוקה לנשים חרדיות כמו בערים ובקהילות חרדיות בארץ, ובנושא ספריה לציבור החרדי. למעלה מ-10 שנים הבטיחו הנציגים אך לא עמדו בכך”.

עמי בלחדב

לרוחם יש אף ביקורת בנושא הדיור לציבור החרדי. ”היום כל הבניה מיועדת לציבור הכללי,  נחלת יששכר לא נכללת כיון שהיא נבנתה בשטח פרטי של הישיבה, נחלת יששכר לא נכללת כיון שהיא נבנתה בשטח פרטי של הישיבה, ואני אסביר: זוג חרדי שמעוניין לקנות במחיר למשתכן לא יוכל לגור בדירות האלה כי זה בניין של 15 קומות וללא מרפסת סוכה

גם נושא התחבורה ציבורית שלא מגיעה לאזור המערב אלא רק לאזור הקהילה, עזרה לאברכים ומשפחות נזקקות. למה אף אחד לא עשה כמעט כלום במשך 4.5 שנים”?

לא לחרדים בלבד

 

מהם סיכויי ההצלחה של מפלגת ”קהילות” לעבור את אחוז החסימה? הסקרים לא מנבאים הצלחה במיוחד, אך רוחם סבור כי הדבר אינו נכון.

 

סיכויי ההצלחה שלכם לעבור את אחוז החסימה לא גבוהים במיוחד. אתם מתכננים לרוץ עד הסוף?

”יש לך טעות ידידי היקר, איני יודע מאיפה המידע השגוי הזה, אבל השאלה שלך חשובה, ולכן אענה לך עליה. בימים אלו עובדים על המנדט השלישי ובעזרת ה’ נגיע לרביעי, אנו יסודיים מאוד שלטים מדבקות ושמשוניות לא מביאים קולות זו רק תפאורה, לשאלתך האם נרוץ עד הסוף, התשובה היא בוודאי שכן.

אני מודע שלפני הגעת תאריך אחרון להגשת הרשימות היו כמה נשמות טובות שדאגו לפרסם שאני לא ארוץ עד הסוף, ועוד ספינים וספקולציות הזויות, אבל הוכחתי להם שהם התבדו, אני אדם מאוד עקבי ומעשי ולא אוהב לדבר יותר מידי, בימים אלו כידוע אני מקים ועד עובדים בחברת נטו המונה כ1200- איש, והכל בעקביות ויסודיות, מי שיעשה קצת שיעורי בית יבין לבד על מה אני מדבר”.

 

האם המפלגה שלכם מיועדת להיות רק לקהל החרדי?

”המפלגה מיועדת לכל תושבי העיר, לכל קהילות העיר לכל אזרח ואזרח הדורש עזרה.

נבחר ציבור הוא נבחר ציבור על כל המשתמע מכך, נבחר ציבור זו עבדות לא שררה ולא כבוד. כמובן, שהנושאים הכאובים ביותר הם על חוסר העשייה לציבור הדתי חרדי ספרדי. הציבור שלנו מיואש מנציגים קשורים וכבולים”.

 

במי תתמכו לראשות העיר?

”לעניין תמיכה בראשות.

דעתי היא ברורה, 2 המעומדים ראויים ביותר מי יותר מי פחות, קהל הבוחרים שלנו מגוון מתומכי יחיאל זהר ותומכי משה פרץ.

אנו ב”קהילות” נעבוד עם כל ראש עיר שיבחר ע”י הציבור, אין לנו מטרה להיבחר ולשבת באופוזיציה, לא לשם כך נבחרנו.

באנו לתת מענה לציבור התושבים תנו לנו את הכח לעשות זאת, כל תושב יעשה כטוב בעיניו לעניין בחירת ראש העיר”.

נהוראי טובול

ויתרת על המקום הראשון ברשימה, מדוע?

”אין שום משמעות בין המקום הראשון לשני, עם כל היוזמה שלי בהתחלה, נאותי לעבור למקום השני, כי בעזרת ה’ אנו נשיג 3 מנדטים ויותר, בנוסף חברי לרשימה מר עמי בלחדב אדם ראוי ומוכר מאוד בקהילה החרדית, משפחתו היא מהחשובות ומהוותיקות בעיר, ביקשתי ממנו להיות במקום הראשון לטובת הקהילה ולטובת הרשימה”.

 

מי האנשים שיהיו ברשימה שלכם?

”במקום הראשון יהיה עמי בלחדב, אני אהיה שני ונהוראי טובול שלישי.

עמי בלחדב (44) נשוי ואב ל-5, בוגר ישיבת הנגב ומתלמידיו של הרב ישככר מאיר זצ”ל. הוא נולד בנתיבות ומוכר בקרב הקהילה החרדית בעיר, ובעל תואר בהנדסת בניין.

משפחתו מהוותיקות בעיר נתיבות וממייסדות ישיבת הנגב והקהילה החרדית, יחד עם הרב יששכר מאיר זצ”ל. בלחודוב אף מתנדב פעיל בעזר מציון כבר כעשור.

נהוראי טובול (35), נשוי ואב ל-6,התחנך בישיבות ליטאיות, אברך כולל, פעיל מוכר בקהילה, מתנדב פעיל בארגון הצלה ובצח”ש בנתיבות. שימש בהתנדבות כעשר שנים כעובד בגמ”ח “ברית שלום וחסד”  לתושבי העיר”.

 

מערכת בחירות זה כסף, מי מממן אתכם?

”אין לנו מיליונים ואנחנו גם לא זקוקים להם, הקמפיין שלנו צנוע שקט יסודי ועקבי, את ההוצאות השונות שלנו השגנו מתרומות מתומכי המפלגה”.

 

”בבחירות המוניציפאליות אין דעת תורה”

בציבור החרדי ידוע המושג ”דעת תורה”. הרבנים מורים לקהלם במי לבחור. רוחם מצויד בדבריו של אחד מגדולי רבני הציבור החרדי, הרב קנייבסקי בנושא זה.

 

איך אתם מתמודדים עם הנושא של דעת תורה ורבני הקהילה שחתמו על תמיכה בשס”ג?

”משפחתי הכירה את הרב יורם אברג’ל זצ”ל לפני קרוב ל30 שנה כשרוב פעילותו הייתה בבאר שבע, הרב היה בבר מצווה שלי, התארח בבית הורי מספר פעמים והכיר אותנו באופן אישי. גיסי ראש כולל של הרב באשדוד.

במקביל  כילד גדלנו בצמידות לרבי אלעזר אבוחצירא זצ”ל במשך 25 שנה, משפחתי עד היום בקשר קרוב עם רבי פנחס, הגיסים שלי לומדים בכולל של רבי יצחק אבוחצירא בנו של בבא ברוך והנוסף אצל רבי פנחס בנו של רבי אלעזר, הכבוד שאנו רוחשים למשפחת אבוחצירא הוא גדול, בנוסף אין ספק כי הרב יעקב ישראל איפרגן עשה רבות ונצורות למען תושבי העיר ובני התורה, וכן רב הקהילה הרב דנין שמחזיק ביד רמה את הקהילה הספרדית.

אציין כי בימי בחרותי  למדתי בישיבות ליטאיות ומיד לאחר שירות צבאי מלא, עבדתי בחינוך העצמאי המשויך לאגודת ישראל קרוב ל-15 שנה, הקשר שהיה לי עם רבני ומפקחי הרשת היה נהדר, כיום אני קשור לחסידות חב”ד.

מה שבעצם אני רוצה לומר ולהדגיש, שב”ה יש לי כבוד גדול קשרים וחברויות רבות שרקמתי במרוצת השנים בכלל המגזרים בציבור הדתי חרדי.

אנו בקהילות מכבדים את כל הרבנים ויודעים בוודאות שכך התבטא הרב קנייבסקי: בבחירות למוניציפאלי אין מושג של “דעת תורה” זה בדיוק כמו ועד בית, קרי, מי שדואג לי יקבל את מלא התמיכה שלי”.

 

Smiley face

השאר תגובה