Smiley face

או: בין בחירות 1989 ל-2018

חלק א’

השנה היא שנת 1989, ריח של מהפכה באוויר.

יוסף אבו מכהן כראש מועצת נתיבות. הבחירות המקומיות מתקרבות, 5 אנשים מתמודדים לראשות המועצה: יוסף אבו, נפתלי כהן, אשר עזריה, אליהו פרץ ויחיאל זוהר. כדי להיות ראש עיר המועמד צריך לזכות ב-40% מהקולות. באותם השנים ההצבעה למועצה ולראשות הייתה שבטית מאוד, לכל ראש משפחה היה השפעה רבה על התוצאות.

אף אחד מבין המועמדים לא הצליח להגיע לנתון הזה, אך שניים מהם היו קרובים. יחיאל זוהר עם 32.6% (1,490 קולות), ואליהו פרץ עם 31.5% (1,440 קולות). ראש המועצה דאז, יוסף אבו מודח, ואינו עולה לסיבוב השני. ושני הדמויות, זוהר ופרץ, הולכים לסיבוב שני.

הסבב השני יוצא לדרך. השאלה המרכזית: עם מי ילכו החרדים?

חצרו של הבבא ברוך תמכה בסבב השני בפרץ, הרב ישככר מאיר ז”ל ותלמידו תמכו בזוהר. וכאן הפער מתגלה כמשמעותי. זוהר מקבל 2,779 קולות (72.8%), פרץ מקבל 1,038 מהקולות.

ר’ אליהו פרץ ז”ל הוא אביו של משה פרץ, וזוהר הוא אותו יחיאל זוהר.

מאז עברו 30 שנה. 30 שנה הוא איתנו, מנצח בעקביות מערכת בחירות אחר מערכת בחירות. אין מישהו שמזוהה עם העיר יותר מיחיאל זוהר. אמרת נתיבות, אמרת יחיאל זוהר אמר פעם ראש הממשלה בנימין נתניהו. אז מי אתה יחיאל זוהר?

 

ראשית הדרך: כוח צעיר למועצת העיר

בחזרה לשנת 1989.

זוהר נבחר לראשות המועצה כשהיה רק בן 32. צעיר, נמרץ ובעל משנה סדורה כלפי אותם הנושאים שהוא רוצה לשנות. אי אפשר לספר את סיפורו של זוהר ללא אותה חבורה שהייתה איתו.

סיפורה של הקבוצה החל בתחילת שנות ה-80, כאשר בין מייסדיה היה רפי מימון שהוביל את המאבק ביחד עם יחיאל זוהר נגד התחרדותה של העיר. הדבר העיקרי שעמד על סדר יומם של הצעירים הוא סגירת מוקדי הציבור העירוניים בשבת.

הם היו כמה חבר’ה צעירים בתחילת שנות העשרים לחייהם. רובם צעדו ביחד עם זוהר לאורך כל אותם השנים, וחלקם נמצאים בתפקידי מפתח בעיר עד היום.

יחיאל זוהר, משה מימון (מנכ”ל העירייה), יחזקאל יגנה ויעקב טרבלסי הם רק חלק מאותה קבוצה צעירה. אך אחד מהם בלט במיוחד, היה זה יחיאל זוהר.

מה הניע אותם בגיל כל כך צעיר להצטרף לפוליטיקה? מה משך את החבורה הצעירה לשם?

סיסמת הבחירות של זוהר וחבריו הייתה ”כוח צעיר למועצת העיר”. הם מחו נגד ההתחרדות של היישוב ורצו לשנות את התדמית של נתיבות. לא רק דתיים, לא עוד יישוב מקופח, אלא חופש דתי ותעסוקה לצעירים. רפי מימון היה זה שהוביל את ”הקמפיין” של הקבוצה הצעירה ודאג לסיסמאות הבחירות ולשילוט המפלגה ברחובות.

זוהר והחברים
בחסות יעקב זגורי

 

את השינוי צריך לעשות מבפנים

במהלך השנה האחרונה, נכחתי בסביבתו כאשר נשא דברים באירועים שונים, כאשר בכמה מהאירועים יחיאל זוהר העלה כדרך אגב, מעט זיכרונות מאותה התקופה.

באחד מהאירועים, כאשר נשא דברים בפני נוער נתיבות ביום חילופי השלטון, דיבר זוהר על אותם השנים, שנות ה-80.

 “אני רוצה לספר לכם שגם אנחנו היינו צעירים ורצינו להשפיע. הבנו שאת השינוי צריך לעשות מבפנים, דרך המועצה. התגבשנו קבוצה של צעירים חדורי מוטיבציה לשנות, והבנו כי הפוליטיקה המקומית היא המקום היחידי שמשפיע באמת ורק דרכו אפשר להוביל את השינוי שבו האמנו”.

 

הליכוד

הדרך לעבר חברות במועצה וראשות העיר לא הייתה סוגה בשושנים.

קבוצת הצעירים שאולי חשבה כי תתקבל בזרועות פתוחות בקרב המפלגות הגדולות, הליכוד והעבודה, התבדתה.

החבורה החלה בחיפוש אחר בית פוליטי. באופן מפתיע, בחרה המפלגה לפנות קודם למפלגת העבודה. זוהר, שלימים יהפוך לאחד האנשים המשפיעים במפלגת הליכוד. ימליך חברי כנסת, כאשר במסע הבחירות האחרון שמענו את חבר הכנסת מיקי זוהר אומר כי בזכותו של יחיאל הוא נכנס להיות חבר כנסת, וכי יחיאל הוא האב הרוחני שלו, היה רק טיפה מן הים הגדול של דברי השבח שקיבל מראש הממשלה, שרים וחברי כנסת מכל המפלגות באותו ערב.

אך דווקא הוא וחבריו, החלו את הגישושים הפוליטיים שלהם במפלגת העבודה. על אותה התקופה בה חיפשו החברים בית פוליטי, התייחס זוהר במפגש אחר בו נכחתי:

”בהתחלה פנינו למפלגת העבודה, אך הם לא קיבלו אותנו שם והתנכרו לנו. משם עברנו לבקש עזרה מהליכוד, וגם הם לא האירו לנו פנים בתחילת הדרך. אבל כל זה כבר היסטוריה”.

זוהר לא ירד לפרטים האירועים, ובחר להתנסח בצורה כללית את השתלשלות האירועים שהובילו אותו לליכוד.

מדוע נדחו החבורה הצעירה במפלגת העבודה? אין לנו מידע מדויק על כך, אך קל יהיה לשער כי אחד הנושאים העיקריים היה, איך לא, הנושא העדתי. באותם השנים, מי התייחס לקבוצה מזרחית צפון-אפריקאית בעיירה שכוחת האל נתיבות? ועוד מפלגת העבודה?

צחוק הגורל הוא, שהפוליטיקאים הם אלו שרודפים אחרי תמיכתו כיום.

הון-אין, עיתון ושלטון-יש

לא הרבה יודעים אבל ליחיאל זוהר היה עיתון באותה התקופה.

באחד ממפגשיו עם צעירי העיר נתיבות אצלו בלשכה, התייחס זוהר לעתידם המזהיר, ואמר להם כי בכוחם להיות ההנהגה הבאה בעיר.

זוהר אף שיתף אותם בתובנות שלו מ-30 שנות שלטון. אחת המסקנות שלו הייתה כי כדי להשפיע צריך עיתון. המשפט הזה מוכר לנו מהפוליטיקאי הבכיר במדינה, ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

נתניהו שסבר כי הוא הצליח לפענח את השיטה הפוליטית בישראל, ולאחר הפסדו ב-99 לאהוד ברק, אמר כי אחד משלושת הדברים שצריך מועמד פוליטי כדי לנצח בחירות בישראל הוא עיתון (ראו ערך ישראל היום).

אך הרבה שנים קודם לכן, היה זה זוהר שהקדים את ראש הממשלה בהבנה הזאת. בין השאר, אמר זוהר בפני צעירים את הדברים הבאים:

”הבנתי את הכוח והבנתי שכדי לשנות, הכלי החשוב ביותר הוא עיתון. אז החלטנו להדפיס עיתון. אבל גם הבנו שהוא צריך להיות מודפס בצורה מעניינת יותר ממה שהודפס עד כה בעיר, ולכן החלטנו להדפיס עיתון צבעוני. עד אז היו העיתונים בסביבה מודפסים רק בשחור-לבן. היינו הראשונים שהדפיסו עיתון בצבע. אבל לצערי העיתון לא החזיק מעמד מהסיבה הפשוטה: זה עלה הרבה כסף, וכסף באותה התקופה, לא היה לנו”.

 

הבהלה מהחרדים או: האם העיר מתחרדת?

בחזרה לבחירות 1989. לא פעם, יש הטוענים כי העיר נתיבות מתחרדת. האומנם?

הזכרנו עד כה כי באותם השנים זוהר היה פעיל חברתי, כאשר חלק מפעילותו העיקרית הייתה בנושא התחרדותה של העיר, אך כדי לנצח בבחירות 1989 היה צריך את החרדים. והברית שעשה זוהר עם הרב ישככר מאיר מאז, הובילה, בין השאר לניצחונו. ברית אגב, עד היום קיימת למרות פטירתו של הרב.

בחיפוש אחר הארכיונים של תוצאות בחירות 1989 נכתב כי היו 11 חברי מועצה. אך שימו לב לנתון הבא: יותר ממחצית המושבים קיבלו המפלגות החרדיות (6 מושבים), ומושב נוסף היה לדתיים לאומיים. מנדט אחד קיבלה מפלגתו של נפתלי כהן, ו-3 מושבים קיבל יחיאל זוהר. זוהר, יחזקאל יגנה ומשה מימון הפכו לחברי מועצה.

הנתון הזה הוא מרתק. יותר מחצי חברי המועצה דאז היו שייכים למפלגות החרדיות, מאז, כמה שזה יישמע מוזר, כוחם בנציגות המועצה נחלש. בבחירות האחרונות הם קיבלו 5 מושבים, ובליווי של חבר מועצה מטעם מפלגת אחדות ביחד הם מגיעים ל-6 מושבים. כלומר, כשליש מחברי המועצה, בעוד בבחירות 1989 הם היו יותר מחצי מחברי המועצה.

מאז, הרבה מים עברו בנהר. יחסיו של זוהר עם החרדים עברו עליות ומורדות במשך השנים. אך כיום ניתן לומר בברור שהיחסים בין זוהר לחרדים טוב מתמיד. בפעם הראשונה בהיסטוריה של נתיבות, רבני העיר ותנועת שס”ג תמכה בו בצורה מלאה.

בין 1989 ל-2018: סיכום

לצערי, לא זכיתי להיות באותה התקופה. אך השיחות עם אותם אנשים שהיו שם בליווי הארכיונים, יכולים לספר לנו את תחילתו הפוליטית של האיש ושל הקבוצה הצעירה שליוותה אותו מאז. חבורה צעירה עם מוטיבציה אדירה ורצון לשנות את נתיבות.

לאחר 30 שנה, ו-30 שנות הנהגה בעיר, הקבוצה בהובלתו של זוהר, הצליחה להשאיר, ועתידה להשאיר חותם היסטורי עצום על העיר.

בבחירות האחרונות הוא עשה זאת שוב, ובאופן בלתי יאומן הצליח לנצח, איך לא, בגדול.

 

 

 

 

 

 

Smiley face

השאר תגובה