Smiley face

מעטים האמינו שהם ישמרו על כוחם, אך הרב יגאל פרץ ידע לאורך כל הדרך שגם בבחירות אלו המפלגה תעמוד על 5 מנדטים. שיחה על דעת תורה, סקטוריאליות ושאלת השאלות: האם המפלגה תריץ מועמד מטעמה לראשות העיר בבחירות הבאות?   

יום ראשון, 12:30 בתלמוד תורה בשדות נגב. אני פוגש ברב יגאל פרץ בפעם הראשונה לצורך הראיון. הרב יגאל לא מתלהב מעצם הראיון, ולא רגיל להתראיין, בכל זאת, הוא חדש במערכת הפוליטית. בכל שאלה ששאלתי הוא חושב לרגע, מנסה לדייק ככל הניתן ויורה תשובה בהירה וקצרה.

הוא הגיע לעבוד, בכך אין כל ספק. במהלך הפגישה הוא כבר פורש את הרעיונות שיש לו לשיפור חייהם של התושבים החרדים בפרט והציבור הרחב בכלל בנתיבות.

הוא מדבר על שינוי חזותי ברחובות החרדיים, שמירה על ניקיון ואיכות הסביבה, ועל שינויים ורפורמות בנושא החינוך והנוער הנושר בעיר. הוא מגיע לתפקידו מוכן, בזה אי אפשר להתווכח.

מאחוריו מערכת בחירות סוערת שהייתה בציבור החרדי, בשונה מהציבור הרחב, היו לשס”ג התמודדויות לא קלות בכלל. שתי מפלגות קמו להם וניסו לכרסם בכוחם של שס”ג, היו שדיברו על התרסקותה של שס”ג, אך התוצאות הראו על הניצחון בברור למפלגה. אני פותח איתו דווקא מסיכום מערכת הבחירות.

 

כיצד אתה מסכם את מערכת הבחירות? האם אתה שמח מהתוצאות?

”אני חושב שבכיכר ספיר אמרתי בשלוש מילים את הסיכום שלי מהבחירות: דעת תורה ניצחה. זהו ההישג הגדול ביותר של המערכת בחירות הזאת מבחינתנו. הדור הצעיר הקשיב לדעת תורה, ומבחינת הקהילה עצמה וגם מבחינת התפיסה החינוכית שלנו, הקהילה שמעה לרבנים והתוצאות היו מדהימות. הם שברו את כל הספקולציות. אנשים רבים חשבו שאנו נקבל 2 מנדטים, ולכן ההצלחה מסחררת. אם לא היו מפלגות אחרות היינו יכולים להגיע גם ל-7 מנדטים. היו חסרים לנו רק 17 קולות בלבד למנדט השישי”.

אני רוצה להחזיר אותך לשבוע קודם מועד הבחירות. בכנס שלכם לקהילה החרדית בעיר שנכחתי שם, הורגש באוויר שבר, אותו ביטא הרב מונטג. השבר היה בכך שהצעירים לא מקשיבים לרבנים וחושבים להצביע למפלגות אחרות. האם זה מה שקרה בפועל? כלומר, האם קיים באמת משבר בקרב הדור החרדי הצעיר בנושא של דעת תורה?

 

”לא רק אצלנו חששו, בכל רחבי הארץ חששו מהדור הצעיר. המושג של דעת תורה הולך ומתגבש אך לעיתים הדור הצעיר לא מבין לגמרי את דעת תורה, ובבחירות האלו למרות החשש מהדור הצעיר, הוא הוכיח בגרות מלאה ושמע כמעט במלואו לדעת הרבנים ובחר שס”ג ויחיאל זוהר.

אני חושב שהרב מונטג קלע לשערה בכך שהוא ביטא את הרגשות של הציבור הצעיר והוא ענה אחת לאחת לטענותיהם ולכן זה השפיע עליהם”.

יחיאל זוהר עם הרב שלום כהן

ובכל זאת, איך אתם מסבירים את זה שמפלגות שלכאורה היה סביר להניח שתתאחדו איתם, כגון קהילות לא מצאו אצלכם בית פוליטי והמשיכו להתמודד לבד?

”הבית שלנו היה פתוח לחברים וידידים רבים. לצערי הרב, בסופו של דבר קהילות החליטו לצאת ברשימה נפרדת, ואני מעדיף שאת השאלות האלו תפנה אליהם. מבחינתי, הייתי שמח אם הם היו שותפים להצלחה שלנו”.

 

בנאום שלך לאחר הבחירות בכיכר ספיר, עלית לבמה והודתה להמון אנשים. שמתי לב שאדם אחד היה חסר חסר בתודות שלך, היה זה יעקב מעלימי. יש סיבה לכך?

”הנאום שלי לא היה מתוכנן, יחיאל ביקש ממני לשאת דברים ועליתי ודיברתי מתוך התרגשות גדולה, ולצערי הרב שכחתי עוד הרבה אנשים טובים שעזרו לנו. מעלימי הוא אדם טוב וענוותן, וגם הוא נשכח בנאום שלי.

אולם, חשוב לי לציין כי בכנס שהיה במוצאי שבת האחרון עם הרבנים והפעילים הרבים שעזרו לנו, שם כמובן הודתי לו ולכל מי שעזר והיה שותף שלנו במהלך התקופה האחרונה. מעלימי הוא חלק מאיתנו. אנשים נוטים לפרש כל מיני משמעותיות לאי הזכרת שם כזה או אחר, אבל הסיבה שלא הזכרתי אותו כאמור, היה מתוך ההתרגשות ולא במכוון”.

הרב דנון דנין

 

אלו נושאים תרצו לקדם בקדנציה זו?

”יש כמובן המון נושאים, אך יש כמה מהם שעליהם נשים דגש בפעם הזאת, והובאו גם במצע המפלגה שלנו, נוער נושר, חינוך ורווחה. כמו כן, נפעל למתנ”ס חרדי, ספריה, והקמת לשכה לפניות הציבור המיועדת לכלל הציבור בעיר”.

דעת תורה תכריע

הרב יגאל פרץ הוא סגן מנהל בתלמוד תורה באוהל משה שבשדות נגב, ואיש חינוך מהמעלה הראשונה. אי אפשר היה שלא לשאול אותו מדוע הוא החליט להצטרף לפוליטיקה. מה מוביל איש חינוך נעים הליכות לעבר הביצה הפוליטית.

מדוע החלטת להצטרף לפוליטיקה? מה היה לך ”רע” בחוץ?

”אני תמיד אומר שמי שמגיע לפוליטיקה צריך להיות משוגע. חבריי לסיעה ואני עבדנו ועובדים ללא שכר מסביב לשעון בכל יום, שומעים את תלונות התושבים ועוזרים ככל יכולתנו.

לפוליטיקה הצטרפתי בהוראתו של מורי ורבי, הרב דנין שלחץ עליי מאוד והיה חשוב לו שנציג מתוך הקהילה שמקורב אליו ייצג בכבוד את הצרכים של הציבור הספרדי בעיר, ולכן החלטתי להצטרף לאחר התייעצות והתלבטויות רבות ולהיכנס לפוליטיקה, וזה נטו לטובת הציבור”.

שס”ג נתפסת כמפלגה סקטוריאלית לחלוטין, קרי, רק לציבור החרדי. האם אתה מסכים לכך?

”כל מפלגה כיום היא למעשה סקטוריאלית ואני לא רואה בכך שום פסול. מפלגה סקטוריאלית דואגת לציבור שלה. אבל מעבר לכך, אני יכול לומר כי איננו דואגים רק לסקטור שלנו. ש”ס (שפירושה ספרדים שומרים) החלה כתנועה שאיננה שייכת רק לציבור החרדי, אלא כתנועה שדואגת לכולם, וכך גם שס”ג בנתיבות תנהג. אנחנו נדאג לצרכיהם של כל העדות והמגזרים ללא כל הבדלי גזע דת וכדומה.

כשלושת אלפים קולות הצביעו לנו שאינם מקהילה החרדית בעיר. הם תושבי העיר שמזדהים איתנו. ולכן אנו מחויבים לכל המגזרים. כולם יכולים לפנות לנציגנו ולקבל מענה בשמחה. ואת זה נעשה כפי שעשינו עד כה בשיתוף פעולה מלא עם ראש העירייה, יחיאל זוהר”.

האם יש סיכוי שבבחירות הבאות תריצו מועמד משלכם לראשות העיר?

”בבחירות אלו הוכחנו שאנו כפופים לדעת תורה ומה שהם יגידו לנו אנחנו נעשה מעתה ועד עולם. אנו מאחלים ליחיאל הרבה שנים בשלטון, בבריאות ואושר לטובת העיר. הוא ראש עיר שראוי לכך ויש בינינו כימיה טובה עם הרבה כבוד והערכה. בעידודו נצליח לפעול רבות לטובת הציבור”.

השמועות אומרות שאתה היית בין אלו שדייקו בהימור של תוצאות הבחירות. האם זה נכון?

 ”זה נכון. לאורך כך הדרך סברתי שנקבל 5 מנדטים. וכך גם הטענה שלי ארבע שעות לפני ספירת הקולות טענתי כי קהילות לא יעברו את אחוז החסימה, וצדקתי”.

 

האם היו חששות שתקבלו מעט מנדטים בגלל המפלגות הנוספות שהתמודדו על אותו קהל אתכם?

”אין ספק שגם מי שחשב שאנחנו נקבל 5 מנדטים מבלי חששות הוא משקר. בוודאי שהיו חששות וששמענו שמפלגת יחד מתמודדת עם הרב מזוז וקהילות. כך שבוודאי חששנו, אבל בסופו של דבר ראינו את האהדה והערכה והנהירה לציות גדולי התורה, אז הבנתי שהסיפור משחק לטובתנו. בשילוב של עבודת שטח הצלחנו להגיע להצלחה. נעשתה עבודה טובה וקמפיין מצויין בהובלתה של אסתי גולן שהייתה הקמפיינרית שהובילה לקו חדש שהציבור ראה בו כנכון וזה הצליח”.

 

 

 

 

Smiley face

השאר תגובה