Smiley face

הבשורה על פי בית הספר נתיב יצחק בנתיבות: שבוע השפה העברית שצויין בדרך ייחודית בבית הספר השבוע, היה רק המניע להגיע למקום ולהיווכח לשינוי המדהים שחל במקום

 

הכל החל כששלומית בונפלד, סייעת בבית הספר נתיב יצחק בנתיבות, התקשרה אליי ואמרה שאני חייב להגיע. ”לאן” שאלתי. ”לבית הספר, יש כאן תערוכה שאסור לך לפספס”. היא הבטיחה שזה יהיה מעניין, והביקור במקום, אכן עמד בציפיות.

חוק יום השפה העברית מצויין בצורות ובהקשרים שונים ברחבי המדינה וצוין בשבוע שעבר. אך בבית הספר נתיב יצחק שבנתיבות החליטו לקחת את היום הזה צעד אחד קדימה וציינו את המאורע בדרך יצירתית במיוחד.

במשך החודש האחרון, תלמידי בית הספר למדו פתגמים בעברית ויצרו מיצגים אומנותיים, כשאירוע השיא התקיים בשבוע שעבר, ובו כל המיצגים נפרסו לאורך פרוזדור בית הספר. כך, ילדי בית הספר עוברים ומעשירים את עולמם ולומדים את נכסי צאן וברזל של השפה העברית.

”המטרה היא להעצים את הילדים והפרויקט הזה הוא עוד ביטוי לכך. במשך החודש האחרון התלמידים למדו ניבים ופתגמים של השפה העברית. כל ילד התחבר לפתגם והכין דגם המשקף את הפתגם שהוא התחבר אליו” מספרת שלומית בונפלד. ”אני כל כך התלהבתי מכך שאמרתי שזה חייב להתפרסם”.

בונפלד מספרת לי בהתרגשות כי משהו טוב קורה בבית הספר לאחרונה. ”ישנה השקעה מרובה וחשיבה יצירתית בשנים האחרונות בבית הספר ואני עדה לכך. מורים כאן משקיעים רבות בתלמידים ולא מוותרים על ההצלחה שלהם, כך עושה המורה צביה סהר שאני עובדת איתה ובכלל, כל צוות המורים מסור ורתום להצלחתם של התלמידים”.

.

הכל מתחיל מהראש

זאת השנה השישית שרחל פרג’ון מנהלת את בית הספר. עד לפני כמה שנים, עתידו של בית הספר לא היה מובטח עקב מיעוט התלמידים שנרשמו אליו. אם עד לפני שש שנים בבית הספר למדו 170 תלמידים, כיום המספר הוא 270. זהו גידול משמעותי בשנים מועטות המבשר על הרוח החדשה שיש במקום.

בעבר בית הספר היה מיועד לבנות בלבד, וכיום לומדים בו שני המינים. ”רק כדי להסביר את ההצלחה שנעשית כאן, נתיב יצחק היה היחיד שהצטיין במבחני המיצ”ב האחרון והיה בעשירון העשירי (והכי גבוה) במתמטיקה מבחינה ארצית” מספרת פרג’ון.

במה מתבטאת ההצלחה, אני שואל אותה. ”אצלנו בבית ספר אנו משתדלים להרחיב את תחומי הדעת ואת הנושאים שאנו חושבים שחשוב להשקיע בהם ולהצטיין בהם. תחום השפה הוא רק אחד מהנושאים החשובים בהם השקענו לאחרונה המשקף את השינוי שיש בבית הספר. מבחינתנו, בכל המקצועות שהילד לומד בהם, הלימוד היום הופך לחווייתי וכך אנו מאמינים שהילדים סופגים את החומר הלימודי הרבה יותר טוב”.

רחל פרג’ון, מנהלת בית הספר

בת-אל בנשימול, אמא לילדה הלומדת בבית הספר, ומשמשת כיו”ר ועד ההורים בנתיב יצחק ונציגת ועד ההורים העירוני, מספרת על השינוי שיש במקום. ”בית הספר נתיב יצחק המתחדש, הן מבחינת הצוות והן מבחינת המקום עצמו עובר שינוי לטובה וזה בזכות המנהלת רחל פרג’ון שזכתה להיות אחת מעשר מנהלים שנבחרו מכל הארץ בתכנית מפרש (חממה ליזמות חברתית, ר”ח). כשהיא מציבה לעצמה חזון מסויים, החזון הופך למציאות דרך צוות המורים שנותן את כל המשאבים כדי להוציא את ההצלחה לפועל”.

היכן את רואה את השינוי?

”זה מתחיל מהכניסה לבית הספר עם פינות קריאה ופופים צבעוניים, וממשיך בחדר המורים המסודר בצורת קפיטריה. ישנה אווירה צעירה הנותנת למורים הרגשה טובה וזה משפיע על כל אווירת הלימוד במקום. המקלטים מאובזרים ומסודרים בצורה נעימה וחמימה עם פינות ישיבה וכריות צבעוניות. וכמובן, מבחינה לימודית, בית הספר משקיע את כל המשאבים הנדרשים להצלחת התלמידים. מורות מקצועיות ובאותה נשימה מחבקות ואוהבות להיות בבית הספר גורמות למקום הזה להפוך לבית עבור הילדים.

בת אל בנשימול

ובכלל, חשוב לציין את ועד ההורים בבית הספר שהוא מאוד דומיננטי ומגובש. אנחנו פועלים בשיתוף פעולה עם המנהלת כדי להניע מיזמים מיוחדים. ופה גם מגיע המקום לומר תודה למר יחיאל זוהר אשר נענה לכל בקשה שלנו כהורים. ביקשנו ערך מוסף לבית הספר וקיבלנו פרויקט של יזמים צעירים שזהו פרויקט שהילדים למדו דרכו להקים אפליקציה. ביקשנו מגרש לבנים בבית הספר וכרגע סיימו לבנות לנו אותו מגרש כדורגל וכדורסל”.

 

Smiley face

השאר תגובה