Smiley face

הכירו את 4 התכניות החדשות שהחלו לאחרונה בעיר ויהפכו את האזורים בה לנקיים יותר

במשך החצי שנה האחרונה חלו שינויים רבים בנושא הפסולת בעיר על כל סוגיו. המהלך, שהחל כאמור, לפני כחצי שנה, בו העירייה השקיעה במערך סטודנטים להסברה מתוך הבנה כי מפגש עם התושב בצורה בלתי אמצעית ובו כל תושב יכול להעביר את מסריו, לצד אגף התברואה הוביל לרפורמות חשובות בנראות העיר. הכירו את הרפורמות החדשות.

 

חלוקת העיר לרובעים-שדרוג 106:

אחד מהרפורמות החשובות ביותר שהחלו בשנה האחרונה, הינו האפליקציה למוקד 106 הפועל בשנים האחרונות. כחלק מתהליך השדרוג חולקה העיר לפי רובעים. כיום, תושבי העיר יכולים לדווח על מפגעים, והמוקד הטלפוני מעביר את הפנייה לעובדי התברואה. מהלך זה מתנהל דרך אפליקציה שהשיקה העירייה ובה רק בגמר עבודתו של עובד התברואה, מתקבלת הידיעה במוקד כי המשימה בוצעה. מערך זה כולל לא רק את עובדי התברואה, אלא את כל העובדים הרלוונטיים בנושא נראות אותו הרובע בעיר.

בנוסף, הוכנסו 4 טנדרים חדשים לשירות עובדי מוקד 106 הפועלים בימים אלו, כאשר לכל אחד מהם יש את האזור (רובע) שעליו הוא אחראי. כך, אם התקבלה פנייה באזור מסוים, ישנו עובד תברואה מוגדר מראש, הממונה על אותו אזור, מקבל את הפנייה ומגיע עם טנדר הממונה על אותו האזור לטפל בבעיה.

סקר פחים:

בשבוע שעבר הסתיים סקר הפחים ברחבי העיר במטרה שתוצאותיו ישמשו לשיפור והתייעלות שירות פינוי האשפה. במהלך הסקר נבדקו על ידי סוקר מקצועי את מספר פחי האשפה, תקינותם, המיקומים שלהם והחלוקה לסוגים שונים.

במסגרת תכנית הטיפול בפסולת התבצעו בימים אלו ספירת כלל הפחים בשטח העיר. לאחר הסקר, החלו השינויים הבאים: מכרז איסוף משותף לפסולת, הצבת כלי אצירה רבים למיחזור, הטמעת חוק האריזות וחוק הטיפול בפסולת האלקטרונית, הקמת מערך איסוף פסולת בניין מבתי התושבים, טיפול בגזם ועוד, והכל תוך מתן דגש משמעותי לשילוב טכנולוגיות רבות כגון: גלאים ומערכות איתור, שקילה למשאיות ועוד.

תכנית זו הינה ביוזמת המשרד להגנת הסביבה בשיתוף הרשויות המקומיות ובהובלת אשכול רשויות הנגב המערבי. במסגרת התכנית שגובשה  בעקבות קול קורא אשר פורסם על ידי המשרד להגנת הסביבה  הוקצו לאשכול 50 מיליון ₪ למשך השנתיים הקרובות לצורך ביצוע התכנית על כל מרכיביה.

באשכול חברות 4 עיריות ו- 5 מועצות מקומיות: נתיבות, שדרות, אופקים, רהט, מועצה אזורית בני שמעון, מועצה אזורית שדות נגב, מועצה אזורית אשכול, מועצה אזורית שער הנגב ומועצה מקומית מרחבים. האשכול מקדם עבורן שיתופי פעולה אזוריים המבטאים יתרון לגודל תוך יצירת יעילות כלכלית ותפעולית, טיוב שירותים, פיתוח אזורי וצמצום פערים.

פחים טמוני קרקע:

אחת ההחלטות הראשונות ליישום הסקר, וכחלק מיישום תכנית אב לאיכות הסביבה ושיפור חזות העיר והשירות לתושב, החלה העירייה בפריסה והצבת פחים חדשניים מסוג טמוני קרקע. תהליך זה יקיף בהדרגה את כלל העיר ויחליף את הפחים הישנים ואת האתרים בהם דרוש הסדרה. הפחים הינם מהדגם המתקדם ביותר, עשויים נירוסטה עמידה ומצוידים ברגלית לפתיחת הפח ופתח בטיחות. החלפת הפחים לטמוני קרקע כבר החלה בשבוע שעבר בשכונה הוותיקה בעיר, כאשר תהליך זה צפוי להתבצע בחודשים הקרובים לאורך כל העיר.

תכנית זו הינה חלק ממערך מקיף של שכלול מערך הפסולת בעיר כשמטרתה הינה מתיחת פנים ויצירת אזורים סטריליים מריחות ומזיקים באזורי האשפה.

אורי פינטו, מנכ”ל האשכול, סיכם את תהליך הסקר שנעשה: “בשלב הראשוני התבצעה בדיקה מעמיקה של המצב הקיים בכל הרשויות ונכתבה תכנית מקיפה לכל תחום הפסולת תוך התייחסות לייחודיות של כל רשות ורשות. מדובר בתכנית שתביא לרשויות השותפות בה מהפיכה של ממש בתחום הפסולת, רשויות אשכול נגב מערבי החליטו לבצע את המהפך בתחום בסיוע האשכול ואנו גאים להוביל את התהליך הזה בסיוע המשרד להגנת הסביבה. יש לנו הזדמנות משמעותית להשתמש בכוח המשותף שלנו לקבלת שירות טוב יותר ומחירים הוגנים יותר. אין לי ספק שבשנים הקרובות הרשויות והתושבים ירגישו בהבדל, אך צריך לזכור, שכל שינוי בתשתית או באיסוף או הכנסה של אמצעים טכנולוגים מסייעים לא יהיה משמעותי ללא שינוי גם בהתנהלות של הגורמים האנושיים במשוואה – בשמירה על הניקיון ובהפרדת הפסולת למחזור”.

סטודנטים הסברה:

פרט לשינויים מרחיקי הלכת בתחום האשפה, החלו שינויים גם בצד ההסברה. 5 סטודנטים יצאו לדרך לפני כחצי שנה ועוברים בימים אלו בין כלל בתי העיר במטרה להסביר לתושב על כל סוגי פחי המיחזור שיש בשכונת מגוריו. המטרה העיקרית הינה הסברה והפרדת כל סוגי האשפה, לצד קשר ישיר עם התושב והבנה ממנו על הצרכים שיש בסביבת מגוריו.

עסקים ומוסדות חינוך במיחזור:

במהלך החודשים האחרונים, ולאור עבודתם של הסטודנטים להסברה, החל גם מהלך ייחודי לבעלי העסקים בעיר. בחודשים האחרונים, לאחר מיפוי יסודי של הסטודנטים, הוחלפו קרטוניות גדולות בשלושה אזורים בעלי ריכוז גבוה של עסקים. בשוק הישן, ליד חנות פעמית סטור ובמתחם סופסופ פיצה. כמו כן, נעשתה העברה או הוספה של קרטוניות חדשות וישנות למקומות שהשימוש בהם נדרש. בנוסף, ישנו שינוי בניקיון והחלפת השקיות של פחי השירות ברחוב סמילו מה שמבטיח שיפור משמעותי בנושא הניקיון באזורי העסקים.

הילה מהאגף לתכנון אסטרטגי, מנהלת פרויקטים בתחום איכות הסביבה, סיכמה את הנעשה: ”הפעולות שנעשו עד כה הם רק חלק מעוד פעולות נרחבות וגדולות שיהיו בעיר בעתיד. כל זה מתוך הבנה כי מרחב ציבורי נקי ונעים מעלה את רמת איכות החיים של התושבים. בקרוב יצאו עוד פרויקטים נוספים בתחום שייטיבו עם התושב וכבר אושרו לקראת שנת 2019”.

 

 

 

Smiley face

השאר תגובה