Smiley face

הקייטנה לילדים עם מוגבלויות בחסות עזר מציון הסתיימה השבוע. בין אם שמעת עליה או לא, זוהי ההזדמנות להכיר אותה. כתב ”המגזין. נטו” התלווה ליום עם האנשים הכי מיוחדים שיש

צילום: ראובן סגרון

את המחזה הזה לא ציפיתי לראות. היה זה ביום רביעי השבוע במכללת חמדת הדרום. מאות הורים וילדים עם מוגבלויות נהנים מהפנינג ענק המבשר על סיומה של הקייטנה הכי מיוחדת באזור.

נפתלי קובר מנהל מחוז דרום של עזר מציון מפגיש אותי עם יצחק, צעיר חרדי נמרץ שמודיע לי: ”תהיה מוכן, אנחנו מתחילים בסיור במקום”. אנחנו עוברים בכל שטחה של מכללת חמדת הדרום, כיתה אחר כיתה, אולם אחר אולם כשאני מנסה להדביק את צעדיו של יצחק. הוא מסביר לי מה יש בכל חדר ואלו פעילויות הילדים עוברים במסגרת הקייטנה. חדר משחקים מפואר, אולם קולנוע, חדר אוכל עשיר לצד מדריכות שמתנדבות, וליצניות שמסתובבות בכל שעות היום כדי לשמח את הילדים בקייטנה. זהו רק חלק קטן ממה שהילדים מקבלים על בסיס יומי בחסות ארגון החסד עזר מציון. יו”ר העמותה הרב חנניה צ’ולק ובנו קובי משקיעים בכך רבות, וההשקעה ניכרת לעיני כל.

הכל נראה רגיל בקייטנה, אך רק למראית עין. זו קייטנה מיוחדת, ומיועדת לילדים עם מוגבלויות שונות. החל מהרצף האוטיזם, מוגבלויות פיזיות ושכליות.

כ-100 ילדים מהסביבה, בליווי מערך אדיר של צוות המונה 130 מדריכים ו-15 אנשי צוות מנצחים על ההפקה הענקית הזאת. אך יש משהו מיוחד נוסף בקייטנה: כל שבטי החברה הישראלית, חרדים לצד דתיים, מסורתיים וחילוניים מתקבצים יחד למשך כשבועיים ללא כל מחלוקת או מאבק.

”המטרה היא לייצר פלטפורמה של קייטנה לילדים עם מוגבלויות, דווקא בתקופה הכי קשה של השנה מבחינת ההורים כשהמסגרות הרגילות נמצאות בחופשה והקייטנות בכל הארץ הסתיימו. דווקא אז אנחנו נכנסים לפעול במסגרת ייחודית המותאמת לילדים עם המוגבלויות” מספרת לי יהודית ליבמן, ממנהלות הקייטנה. ”זה לא רק פנאי לילדים, יש כאן תכנים והעשרות רבות בנושאים מגוונים כגון בנושאי בטיחות תרפיה עם בעלי חיים ועוד וכמובן מערך רפואי למקרה הצורך”.

מי מתקצב את הדבר הזה?

”יש כאן סיוע אדיר של כמה גופים שחברו יחד כדי לעזור לדבר הזה לקרות. עיריית נתיבות, מועצת שדות נגב, נתיבים, מתנ”ס שדות נגב אגף הרווחה, וכמובן, עזר מציון מתקצבים חלק ניכר בזה. מכללת חמדת הדרום נותנת לנו מקום לקיים את הקייטנה, ואף הרבה מעבר לכך. קייטנה כזאת עולה לכל ילד 1,300 ש”ח, וההורים משלמים 250 ש”ח בלבד. ויש גם תרומות רבות מחברות שמסייעות לנו כגון מכבי שירותי בריאות, טרה, דן בדרום ועוד. ובעזרת צוות גדול שמתנדב ומסייע שמשקיע רבות הקייטנה הזאת מצליחה מעל ועבר”.

 

בלוני תקווה כנגד בלוני תבערה

אירוע השיא והמרגש ביותר הוא לקראת סיום ההפנינג. כל אחד מהילדים בעזרת המתנדבות מקבל בלון וכותב עליו את הבקשות והתפילות שלו. 9 שנים הם עושים זאת, אך הפעם המסורת המרגשת כמעט והתבטלה בעקבות החשש הביטחוני שהפרחת הבלונים יכולה ליצור בקרב תושבי האזור. באישור מיוחד של הקב”ט, ובהודעה לגורמים ביטחוניים נוספים ולראשי המועצות הוחלט לא לבטל את המנהג החשוב. כולם מתקבצים, הורים וילדים עם הבלונים המוכנים. מאות בלונים ותפילות כתובות עליהם נשלחות לשמים ביחד. אי אפשר להסביר את הרגע הזה.

אני עומד ליד נפתלי קובר, אמא של אחד הילדים מגיעה אליו ובהתרגשות מודה לו על כל החוויה שילדיה קיבלו במהלך הקייטנה. ”אין לך מה להודות לי, תודה לכם, אתם הגיבורים האמתיים”.

 

 

 

Smiley face

השאר תגובה