Smiley face

בטיימינג מושלם: ליברמן, מיקי זוהר ועמיר פרץ הגיעו לשיחה אחד על אחד בנתיבות ופרשו את משנתם על רקע המשבר הקואליציוני שהיה השבוע. סיקור מיוחד עם הציטוטים הנבחרים

 

”לפני 20 שנה התחלתי להיות כתב בדרום ויחיאל זוהר היה ראש עיר” התלוצץ יובל קרני, מנחה הדיון שישי קק”לי לוקאלי בנתיבות, והכתב הפוליטי של ידיעות אחרונות. ”גם כשאגיע בעוד 20 שנה, יחיאל יהיה ראש עיר”.

מסורת חדשה החלה בקק”ל: ”שישי קק”לי לוקאלי” – סדרת אירועים לקהל הרחב בכניסה חופשית, במהלך ימי שישי, בערי הפריפריה. באירועים יתקיימו ראיונות אקטואליים עם דמויות מרכזיות בציבוריות הישראלית, בליווי הופעה של אומן אורח, והעיר הראשונה שנבחרה לארח את המסורת הייתה העיר נתיבות.

ביום שישי (24.5), הגיעו לראיונות אחד על אחד במשכן לאומנויות הבמה, חברי הכנסת אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), מיקי זוהר (הליכוד) ועמיר פרץ (העבודה) בתזמון מושלם, על רקע המשבר הקואליציוני של הרכבת הממשלה.

ראש העירייה, יחיאל זוהר פתח בדברים: ”יש כאן הזדמנות פז להקים ממשלה כפי שהייתה בממשלה הקודמת שהובילה מהלכים גדולים עבור הציבור”.

”מיקי” פנה זוהר לחבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד שעתיד להיות יו”ר הקואליציה. ”כדי שתהיה יו”ר קואליציה, אתה צריך לדאוג שתקום קואליציה”.

 

אביגדור ליברמן והסערה

אין ספק שלא יכולנו לבקש תזמון טוב יותר מזה שאביגדור ליברמן יגיע לנתיבות. ליברמן היה זה שהחזיק בידיו את המפתח להרכבת הקואליציה, בהחלטתו, הקואליציה מורכבת או לחלופין יוצאים לבחירות חדשות. ישראל ביתנו הייתה האחרונה לסכם את כניסתם לקואליציה על רקע השינוי שביקשו הסיעות החרדיות להוביל בחוק הגיוס. ליברמן נאבק על השארת החוק: ”או השארת חוק הגיוס הקיים או שאנחנו לא נכנסים לקואליציה” אמר מעל לכל במה.

נתניהו כבר החל להתייאש, והודיע למפלגות להתחיל להתכונן לבחירות חוזרות. ובדיוק, באותו זמן, ליברמן נחת בנתיבות והטיל כמה פצצות פוליטיות שידירו שינה בשבוע החולף על אנשי לשכתו של נתניהו.

”איך ישנת בלילה?”, נשאל ליברמן. ”ספרתי עד 1 ונרדמתי”. אמיתי? שאל מנחה הפאנל יובל קרני. ”כן. לדעתי גם מיקי זוהר ספר עד 1 ונרדם”.

ליברמן נשאל על כך שבליכוד מאשימים אותו שהוא מונע הקמת ממשלת ימין. ”הליכוד מוביל מו”מ והוא אחראי. ניהלתי מו”מ מטעם ומול הליכוד. אבל הם חוטאים בחטא היוהרא. המו”מ הזה נוהל בצורה כושלת, והליכוד יכול לבוא רק לעצמו בטענות. הם ניהלו את זה בשיטת ‘יהיה בסדר’ למרות שהיו מספיק נורות אדומות לאורך הדרך”.

ליברמן אמר את המשפט הראשון שיהפוך לכותרות בתקשורת. ”מאז חורבן בית שני לא היה מנהיג שנתן לחרדים כ”כ הרבה כמו נתניהו. הגיע הזמן שהוא גם ידרוש מהם בחזרה. היה סיכום ברור, והחוק שהובא לכנסת שאני הבאתי אותו, הוצע כפשרה שמקובלת בקרב הציבור החרדי. שאלתי אם הם יכולים לחיות עם זה והם אמרו שכן. אי אפשר לעשות פשרה על פשרה”.

ליברמן השיב לשאלה האם הכל יקום וייפול על נושא הגיוס. ”לא אני מפיל, החרדים מפילים את הממשלה, לא הכנסתי שום דבר חדש, זה משהו שידעו מראש. לא הגיוני לא לשלם מיסים, לא לשרת בצבא וגם לדרוש”.

”אני לא מאוכזב מאף אחד, אני מעריך את נתניהו. אבל הוא לא הצליח לחתום עם אף מפלגה 4 ימים לפני מועד סיום הבחירות, וזה אומר משהו. גם בדבר האשמות כאילו אנחנו מתנגדים לנתניהו הם שטויות והבלים. מיד לאחר הבחירות המלצנו לפני הנשיא על נתניהו”.

ליברמן הטיל את הפצצה השנייה. ”היו הרבה פניות גם מתוך הליכוד ללכת למסלולים אחרים בנושא הרכבת הקואליציה, היו פניות מחברי הליכוד ללכת על קואליציה אחרת”.

אם הדברים נכונים, ונאמן הוא בעדותו, זה לא יותר מפוגרום בתוך שורות הליכוד, שעל פניו מראה אחדות השורות ותמיכה מקיר לקיר בנתניהו. השאלה שרצה השבוע במוחם של אנשים רבים היא למי התכוון ליברמן? יש אדם אחד שחשוד מיד בבלפור ומחוצה לה, עליו התריעו עוד קודם הבחירות, והוא גדעון סער.

בליכוד תקפו את דבריו ואמרו: “הפנייה היחידה של הליכוד לליברמן הייתה ונותרה להצטרף לממשלת ימין בראשות נתניהו. לא תהיה שום אלטרנטיבה אחרת כפי שקבעו אמש ראשי הסיעות הממליצות. צריך למצוא את הדרך המשותפת להקים ממשלה זו ולמנוע הקמת ממשלת שמאל”.

בחזרה לליברמן, לשיטתו, ”אם הולכים לקואליציה 60 זה לא קואליציית ימין אלא קואליציה חרדית. אנו (ישראל ביתנו) נצביע נגד. בגילי אני לא נלחם על כיסאות אלא על עקרונות. זה לא רק גיוס זה על עקרונות דת ומדינה. אבל חוק הגיוס הוא הסמל”.

”בית המשפט תופר תיקים לאנשים

בדבר אחד אולי הפתיע ליברמן למגינת רוחם של אלו שציפו כי הוא זה שיצביע נגד החוקים הפרסונליים שממשלת נתניהו מנסה לקדם.

”זה לא חוק פרסונלי, ואין לנו בעיה אם זה יהיה מחיר הקואליציה אנחנו נתמוך בחוקים הללו. אני סבור שבית המשפט תופר תיקים לאנשים, והרשימה ארוכה של אנשים שהואשמו חטפו, ניזוקו ולבסוף יצאו זכאים לחלוטין”.

ליברמן שאף הוא בילה שנים ארוכות בחקירות המשטרה, ולא השתמש בחסינות שלו, נשאל על כך. ”נכון, אני לא השתמשתי בחסינות ואף יותר מזה, אמרתי לבג”ץ להעמיד אותי לדין. כיוון שלהשאיר אותי עומד ותלוי כל כך הרבה שנים בלי משפט זה לא פחות ממחדל”.

לסיכום נשאל ליברמן על האם יש פתרון לנושא הביטחון בדרום.

”אם היו משגרים 1,700 טילים לעבר לתל אביב כפי שהחמאס עשה לדרום היינו כובשים את עזה. היה לי ברור מה צריך לעשות אבל לא הצלחתי לשכנע את הקבינט. המחוות שהממשלה נותנת לחמאס מחזקות אותה גם מחוץ לגדה”.

עמיר פרץ: הנשיא הבא של ישראל?

עמיר פרץ, ”השכן” שלנו משדרות בעל הותק הרב ביותר בכנסת ישראל, דיבר על המשבר הגדול ביותר שידעה מפלגת העבודה ועל הרצון שלו להתמודד על כס הנשיאות בעתיד.

פרץ היה סקפטי לגבי המשבר בהרכבת הממשלה. ”תהיה ממשלה, אל תדאגו, וגם אם לא, אנחנו אולי היחידים שנשמח שיהיו בחירות, כיוון שפחות ממה שקיבלנו בבחירות האלו לא נקבל, אנחנו יכולים לקבל רק יותר מנדטים”.

פרץ נשאל על כישלונו של גבאי. ”לא רוצה לעסוק בזה. מבחינתי ישנם שתי אופציות, לחפש אשמים או למצוא פתרונות. אני בעד למצוא פתרונות. והפתרון הוא לחזור לעמדות המרכזיות שלנו ולא לטשטש אותם. כשאני הייתי יו”ר מפלגה לא הסתרתי את דעותיי. באותה שנה בפעם הראשונה בקרית שמונה העבודה קיבלה יותר מהליכוד.

המפלגה שלנו נמצאת במשבר קשה ולכן אני סבור שלא כדאי לבחור יו”ר שמכריז על ריצה לראשות הממשלה אלא יו”ר זמני שתפקידו יהיה לשקם את המפלגה ולחדד את האידיאולוגיה שלנו, ובעוד שנה וחצי יהיו פריימריז ויבחר אדם אחר להנהיג את המפלגה”.

פרץ התייחס גם לבעיית עזה, והציג את פתרונו. ”הבעיה של הממשלה היא שהם לא יודעים מה הם רוצים בעזה. אוקיי, כבשתם את עזה, ועכשיו מה עושים איתה? אין להם תשובות. אני מציע לחזור לקשר עם אבו מאזן. הסכם אוסלו היה נכס לישראל”.

שאלת השאלות הייתה כמובן האם הוא מתכוון להתמודד לנשיאות בעוד כשנתיים וחצי. ”אני מאחל לנשיא המדינה ולרעייתו הרבה בריאות ושימשיכו להוביל בדרכם הממלכתית את מוסד הנשיאות. אני סבור שהרבה אנשים מבינים שאני יכול להיות גורם מלכד בנשיאות ואני שוקל זאת ברצינות”.

 

מיקי זוהר:

”המשבר נפתר כשמבינים שהאלטרנטיבה גרועה יותר

מי שעתיד להיות יו”ר הקואליציה הבאה, ח”כ מיקי זוהר, הגיב על המשבר ועל דבריו של ליברמן. ”לליברמן יש ערכים ואידיאולוגיות שלו וזה מתנגש עם החרדים. אנו קיבלנו החלטה שלא נוכל לשבת בממשלה אחרת, אלו הם השותפים הטבעיים שלנו. ליברמן צריך לדעת שיהיו למעשיו השלכות. אם יהיו בחירות חוזרות ישנו סיכוי שהשמאל ייבחר ולא בטוח שליברמן יעבור את אחוז החסימה”.

זוהר נשאל למי ליברמן התכוון בדבריו שפנו אליו מהליכוד לחבור לממשלה שאינה בראשות נתניהו. ”לדעתי הוא רק רצה להביא לך כותרת, אני בכל אופן לא מכיר משהו כזה”.

זוהר הסביר את חוק החסינות שהוא מנסה לקדם. ”התקשרות אומרת שאני מקדם בשביל נתניהו את החוק. זה שטויות. החוק לא פרסונלי. אני מביא את זה מסיבה אחת פשוטה: איך אני כאיש ימין יהיה מוגן? ישנם מזימות של בית המשפט כנגד אנשי ימין, ובמקרה של נתניהו, כולם מבינים שיש כאן רדיפה פוליטית. הציבור שלנו מאוד חכם ותוצאות הבחירות הוכיחו את זה”.

 

 

 

 

 

 

Smiley face

השאר תגובה