קבלן תשתיות מואשם שרימה מספר רשויות, ביניהן עיריית נתיבות

קבלן תשתיות מואשם שרימה מספר רשויות, ביניהן עיריית נתיבות

קבלן התשתיות גבי מגנזי מואשם במרמה בכחצי מיליארד שקל. בעל השליטה בחברת אורן השקעות ובחברת אברות, מואשם שקיבל במרמה מכרזים מגופים ציבוריים בהיקף של 495 מיליון שקל; החברות טוענות כי אין להן קשר לפרשה

קבלן התשתיות גבי מגנזי, בעל השליטה בחברת אורן השקעות ובחברת אברות, מואשם שקיבל במרמה מכרזים מגופים ציבוריים בהיקף של 495 מיליון שקל, כשלטענת המדינה, שותפו המרכזי לעבירות היה היזם גיל שולדנפריי. שתי החברות טוענות כי אין לטענות קשר לחברות עצמן.

המדינה מייחסת למגנזי, שולדנפריי ו-16 נאשמים נוספים עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, צד להסדר כובל בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, עבירות מס בהיקפים גבוהים ועבירות נוספות בהיקף של כחצי מיליארד שקל. 

לטענת המדינה, מגנזי סיכם בשנת 2005 עם שולדנפריי, כי הוא יירשם באופן פיקטיבי כבעלים באחד מתאגידי קבוצת מגנזי, ויוצג כלפי רשם הקבלנים כמנהל באותו תאגיד וכמהנדס המפקח על ביצוע עבודותיו. מטרתו הייתה לקבל במרמה רישיון קבלן ולזכות בסיווגים קבלניים גבוהים, המאפשרים להתמודד במכרזים ציבוריים בהיקפים כספיים גבוהים. 

שולדנפריי אכן נרשם והוצג במרמה כבעל מניות, כמנהל וכמהנדס של חברת מגנזי תשתיות – לשעבר חברת קדר משה עבודות עפר, לה היה סיווג קבלני גבוה ואשר אותה רכש מגנזי זמן קצר לפני כן. לאחר מכן הגיש מגנזי באמצעות חברה זו הצעות במכרזים של רשויות מקומיות ותאגידים עירוניים וזכה בהם, תוך מצג מרמה כאילו בידיו רישיון כחוק והסיווג הקבלני הדרוש לביצוע עבודות אלו. 

בפועל, טוענת המדינה, שולדנפריי לא מילא כל תפקיד הנדסי במגנזי תשתיות, לא ניהל אותה לא היה מעורב כלל בפעילותה העסקית או המקצועית, ולא פיקח או נשא באחריות כלשהי לעבודות אותן ביצעה.

על-פי כתב האישום, בדרך זו מגנזי זכה במכרזים בהיקף של חצי מיליארד שקל. מדובר במכרזים של החברה הכלכלית מודיעין, החברה הכלכלית אשקלון, מי לוד, עיריית נתיבות, מי אביבים, החברה הכלכלית שוהם, מי מודיעין, עיריית רמת גן, חברת מוריה והמועצה האיזורית מטה יהודה. 

באישום הלבנת ההון נכתב כי התקבולים שהושגו במרמה רוכזו בחשבונות בנק של מגנזי תשתיות, ומשם הועברו לחשבונות הבנק של התאגידים האחרים בקבוצת מגנזי ונטמעו במחזור הכספי של הקבוצה. בכך, טוענת המדינה, ביצע מגנזי עבירה של הלבנת הון.

שתפו חברים

נתיבות אונליין

האפליקציה של נתיבות והסביבה – קופונים, עסקים, מידע עירוני, כתבות ומאמרים ועוד.

בהורדה חינם!