שר האוצר חתם על הסכם גג בנתיבות –13,103 יח”ד יבנו בעיר

עם החתימה על ההסכם נתן שר האוצר משה כחלון את האות לפרסום המכרז הראשון לשיווק 2045 יח”ד, שכמחציתן יוצעו במסגרת תכנית “מחיר למשתכן”
הבוקר (ב’), שר האוצר משה כחלון חתם בלשכתו על הסכם גג לבניית 13,103 יח”ד בנתיבות. החתימה נעשתה בהשתתפות ראש מטה הדיור, אביגדור יצחקי, מנהל רשות מקרקעי ישראל  עדיאל שמרון וראש עיריית נתיבות מר יחיאל זוהר.
הסכם הגג מציב יעד אכלוס שצפוי להגדיל את אוכלוסיית העיר ב-50,000 תושבים בתוך עשור, בכך, תהפוך נתיבות לעיר מחוז מרכזית בנגב הצפוני. הסכם הגג שנחתם משרטט את מגמות האכלוס וכיווני התפתחות של העיר בעשור הקרוב עם 13,103 דירות שייבנו בשכונותיה המערביות, בהשקעה ממשלתית, בתשתיות צמודות, תשתיות על, מוסדות ציבור ושדרוג שכונות ותיקות. עם החתימה על ההסכם נתן שר האוצר את האות לפרסום המכרז הראשון לשיווק 2045 יח”ד, שכמחציתן יוצעו במסגרת תכנית “מחיר למשתכן”. במעמד החתימה שיבח שר האוצר את רשות מקרקעי ישראל שנענית לאתגרים הרבים שמציבה בפניה הממשלה ועומדת בקצב העבודה האסטרונומי הנדרש לעמידה ביעדים.
שר האוצר, משה כחלון: “ההסכם הזה הוא פרי עבודה קשה שנמשכה חודשים ארוכים. אנחנו מכבדים אנשים שרוצים שתהיה להם עיר חזקה, יציבה ומודרנית. חשוב לנו שהעיר תתחזק, תמשיך להוביל ותהווה דוגמא לישובים אחרים בדרום. המדיניות שלנו היא לחזק את הפריפריה.”.
מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שומרון: “תנופת הסכמי הגג בשילוב מחיר למשתכן מייצרים היצע קרקעות לדיור אפקטיבי ומשמעותי. ללא הסכמי  הגג, היה קשה מאוד לגייס את שיתוף הפעולה של ראשי הרשויות וכמויות הקרקע לדיור היו נמוכות יותר. הסכמי הגג גם מביאים השקעות ממשלתיות בהיקפים גדולים לרשויות המקומיות, שלולא הסכמי הגג, לא היו מגיעים”.
ראש עיריית נתיבות, יחיאל זוהר: “הסכם הגג משקף באופן מובהק את החזון של העירייה אשר אנו רואים בו נדבך חשוב ואירוע מכונן שעשוי להביא את נתיבות לשיאים חדשים של התחדשות ובניין. כדי להגיע להסכם הטוב ביותר עבור העיר, ניהלנו משא ומתן עיקש שנשא פרי ושניתן לראות במספרים ובהיקף המשאבים חסר התקדים שגייסנו לעיר. האתגרים שניצבים בפתחנו הם לא פשוטים אבל אנחנו נחושים להמשיך לצעוד בנתיב הזה של בניין והתחדשות אל מול הכורח לשמור על הקיים ולחדש את הישן, כך שבמסגרת ההסכם הבטחנו השקעות של מאות מיליונים בפיתוח והתחדשות השכונות הוותיקות כמו גם בהשקעות מאסיביות בתחום התעסוקה, איכות הסביבה והחינוך שמהוות מפתח למשיכת אוכלוסייה חדשה לעיר”.
הבנייה תתבצע בחמש שכונות חדשות: רמות יורם בה ייבנו 5,166 יח”ד על פני 1,740 דונם, מעלות הנחל שתאוכלס ב-3,288 יח”ד חדשות על פני 2,195 דונם, נווה שרון א’ וב’ בהם ייבנו 2,696 דירות על פני 1,280 דונם, נתיבות מערב ב’ עם 734 יח”ד חדשות על פני 135 דונם, רמות מאיר שתאכלס 1,244 דירות חדשות על פני 470 דונם וכן מתחם “נתיב המעלה” המתחדש בו ייבנו 177 יח”ד.
במסגרת ההסכם הוחלט על יצירת אפיקי תעסוקה חדשים באמצעות פיתוח אזורי תעשייה חדשים בהיקף של 2,700 דונם. ההסכם שם דגש על פיתוח תשתיות על עירוניות, הקמת מוסדות ציבור וחינוך, שיקום והתחדשות של תשתיות בשכונות ותיקות, יישום תכנית אב מקיפה בתחום התחבורה, לרבות הקמת גשרים והסדרת הכניסות לעיר. ההסכם משקף את מדיניות העירייה לשמירה על איזון בין צמיחה והתפתחות לבין הצורך לשמירה על הקיים וחידוש הישן באמצעות שיקום השכונות הוותיקות בעיר וביצוע פרויקטים סביבתיים ייחודיים לפיתוח אגם נתיבות, חידוש השוק העירוני, הקמת אמפי-תיאטרון, שדרוג ופיתוח הגינון הציבורי, הקמת מתקני ספורט ומשחקים, הקמת פארק ארכיאולוגי, שדרוג מערכות ניקוז ואנרגיה נקייה, הקמת מערכת שימוש במי קולחין, הטמנת קווי חשמל, פיתוח תשתיות עיר חכמה, שדרוג אזור התעשייה ועוד. כחלק מהתפתחות העיר וצמיחתה, והתווספותה של האוכלוסייה החדשה, יוקמו מוסדות ציבור וחינוך רבים, כגון: 549 כיתות לימוד, 126 גנים, 100 מעונות יום, קריית חינוך, מתנ”סים ועוד.
הסכם הגג מהווה נדבך מרכזי במדיניות שר האוצר להגדלת היצע הדיור, ובכך מתווסף לתנופת הבנייה במדינה ולחיזוק המשמעותי של הנגב והגליל, ולעידוד ופיתוח ההתיישבות באזורים פריפריאליים.  ההסכם משקף את העיקרון המנחה של הסכמי הגג לספק לרשות המקומית את האמצעים והגיבוי הממשלתי להקמת שכונות בהיקף של אלפי יח”ד. המודל עונה במהירות יחסית על הצורך ההולך וגובר בקרב הציבור והזוגות הצעירים לדיור זמין. הסכמי הגג רותמים את כל משרדי הממשלה הרלוונטיים לשיווק זמין, ממוקד ואפקטיבי באזורי הביקוש, בשיתוף הרשויות המקומיות שעמן נחתמו ההסכמים.

שתפו חברים

נתיבות אונליין

האפליקציה של נתיבות והסביבה – קופונים, עסקים, מידע עירוני, כתבות ומאמרים ועוד.

בהורדה חינם!