Smiley face

האירועים הביטחוניים של השבוע האחרון הובילו את עובדי העירייה ואת נתיבים לנהל את ימי החירום באופן מיטבי. בצל ההסלמה: כיצד היינו מציינים את אירועי הזיכרון והעצמאות אם המצב הביטחוני היה ממשיך בעוד ימים אחדים?

האירועים הביטחוניים שעברנו השבוע היו כה סמליים לתקופה הזאת בשנה. בעוד המצב הביטחוני הזכיר לנו שכל שגרה יכולה להתערער, השבוע הזה, בין יום הזיכרון ליום העצמאות, חווינו זאת מקרוב.

ההסלמה גרמה ללא מעט מערכות עירוניות לעבוד שעות נוספות, וביניהם גם לנתיבים (מתנ”ס לשעבר) בו שקדו בעת האחרונה על הפקת אירועי השבוע, יום הזיכרון והעצמאות.

מבחינתנו, התושבים, הכל התחיל בשבת כשהחלו השיגורים ואזעקות בסביבות השעה 10:00 בבוקר. אך במרה”פ (מרכז הפעלה לשעת חירום) התחילו לעבוד עוד קודם לכן.

מנהל נתיבים, חן דהן תיאר את שאירע שם. ”כבר ב-7:00 בבוקר המרה”פ היה פתוח, ראש העירייה נכח במקום בעקבות התרעות שהתקבלו מצה”ל קודם לכן. בשעה 9:00 המרה”פ כבר היה כבר מלא בסגל הבכיר ובבעלי התפקידים, למרות שעדיין לא נורה אפילו טיל אחד לעבר נתיבות”.

אך אתה מסביר את זה?

”לצערנו, בעקבות המצב הביטחוני הפוקד אותנו לעיתים קרובות, ממערכה למערכה משתפרים יותר. אני יכול לומר שכיום העיר נתיבות פועל בשעות חירום בצורה המיטבית. יש כאן מערכת משומנת עם בעלי תפקידים שבה כל אחד יודע בדיוק מה הוא צריך לעשות. אם ניקח למשל את המקלט, יש לנו פעילויות מוכנות לכל הימים בשבוע הראשון של אירועי ההסלמה. ביום הראשון עוברים בין המקלטים ומסמנים את הבעיות ומהיום השני ישנם פעילויות תרבות”.

דהן מספר על המדיניות שישנה בעיר בשעת חירום. ”המדיניות של העיר בהובלת ראש העירייה, יחיאל זוהר, בשעות חירום, היא מדיניות המבוססת על כמה שיותר כוח אדם עירוני של מתנדבים. נתיבות צריכה לעמוד בכוחות עצמה ולא להיות תלויה בגורמי חוץ, וככה אנחנו עובדים כיום והתוצאות בהתאם. יש לנו כוח אדם פנימי גדול ואיכותי”.

 

אופציה חלופית לאירועי יום הזיכרון והעצמאות:

אירועים מצומצמים

נתיבים ממונה על תחום הקהילה בשעת חירום. לכל העובדים יש תפקיד לייצר פעילות בתחום האחריות שלו.

ביום ראשון השבוע, בעיצומה של המערכה, התקיימה ישיבה של כלל המנהלים בנתיבים שבה כל מנהל הציג את מה הוא עושה בתחום אחריותו. אך מכיוון שמדובר בשבוע שבו מתקיימים אירועים עירוניים חשובים כגון אירועי הזיכרון והעצמאות, נצרך היה לייצר תכנית חלופית בהנחה שהמצב הביטחוני ימשיך כפי שהתחיל השבוע.

כך למשל, מנהלת אגף תרבות והמשכן, ענבל יפרח, ומנהלת האירועים באגף תרבות, אדל פחימה, הצטרכו לעבוד על תכנית מצומצמת של ערב יום הזיכרון. ”ההנחה הייתה שאם המצב הביטחוני ימשיך להיות כפי שהיה בתחילת השבוע, אנחנו נצטרך לעבור למתכונת חלופית מצומצמת. זה אומר, שיהיו 300 איש בלבד במקום 2,000 שיש בשעת שגרה. וזו דילמה קשה. אתה יושב עם עצמך וחושב איך עושים את זה? איך מודיעים לאנשים שהם לא יכולים להגיע? ובכלל, את מי אתה מזמין ומי לא? התחלנו לחשוב על פתרון קונקרטי לאירוע מצומצם שיהיה מיועד למשפחות השכולות בלבד. בעצם התחלנו לארגן שני אירועים במקביל, אחד לשעת שגרה ואחד לשעת חירום”.

יפרח מספרת על התחושה שליוותה אותה השבוע. ”זוהי תחושה נוראית. אתה נמצא באי ודאות גמורה. אתה צריך להתכונן לטקס קצר יותר ולחייג לכל משפחה ולספר להם כי לא כל המשפחה המורחבת יכולה להגיע. זה בלתי נתפס. ובכלל, זה מעלה תהיות על העצמאות שיש לנו. איך זה שמדינה ריבונית לא יכולה לקיים אירוע יום זיכרון ועצמאות בצורה חופשית”.

אך היו גם עוד אירועים שהתבטלו השבוע לאור המצב הביטחוני. אירוע גדול שהתבטל השבוע היה האירוע השנתי של חגיגות עצמאות לילדים בגני עירייה המתקיים בכל שנה. האירוע אולי בוטל, אך ההנחיה של ראש העירייה, יחיאל זוהר למנהל החינוך בנתיבות, אבי אלישע, הייתה  לייצר פעילות אחרת כמה שיותר מוקדם, ואכן, אלישע החל בארגון אירוע חלופי.

אירוע נוסף שבוטל היה טקס מצטייני מחוז דרום בצה”ל שהיה אמור להתקיים במשכן לאמניות הבמה בנוכחות מפקד מחוז דרום ו 500 חיילים מהפיקוד.

”כמנהלת אגף תרבות זה חימם את הלב שהזמר שיופיע בנתיבות, איתי לוי, התראיין ואמר שהוא יגיע להופיע בכל מקום גם אם יגיעו מעט אנשים בנתיבות. זה ההבדל בין אלו שדואגים לכיסם לבין אלו שדואגים לעמם” מסכמת יפרח.

 

חשופים לביקורות

ובחזרה לשגרה. למזלנו האירועים התקיימו במתכונת הנוכחית. אך בתקופה האחרונה בעקבות השינויים במבנה אירועי יום העצמאות והעברת הבמה המרכזית לספורטק, היו תושבים שראו זאת בשלילה.

”כששינינו את המיקום מכיכר ספיר לספורטק עלו תלונות בקרב התושבים. אבל לא כולם מבינים כי השינוי נעשה, והוא הכרחי, בהתאם לגידולה של העיר. ראש העירייה, יחיאל זוהר, אמר שהעיר גדלה ואין מספיק מקום לערוך את האירוע המרכזי בכיכר ספיר, ובצדק. אם באירועים בעבר היו מגיעים 3,000 איש, היום מגיעים 7,000” מספרת יפרח.

”גם על הטענות כי מבטלים את ערב שירה בציבור יש הסבר. הבמה לא מצדיקה את עצמה. לא הגיוני לשים המון כסף על במה שמגיעים אליה עד 50 איש כשאפשר להביא במקומה במת ריקודי עם שמגיעים אלה 250 שרוקדים ונהנים, על זה שווה להשקיע”.

אנחנו נמצאים בעיצומו של תהליך. קצב הגדילה דורש היתכנות מחדש. בעתיד, אירועי יום העצמאות יהיו באגם שמסביבו יש את נחל בוהו ויהיה אפשר לעשות שם על האש.

אנו מבינים שיש ביקורות, אבל יש כאן השקעה עתירת כספים של ראש העירייה. הבאנו השנה את מיטב האמנים. אך גם אם היו כאלה שלא היו איתנו, נכבד את זה ונקווה שהם יחזרו בעתיד באירועים בשנים הבאות”.

 

Smiley face

השאר תגובה