Smiley face

אין ספק שנתיבות התברכה בעיתונות מקומית ענפה. בשגרה, חיים זה לצד זה (בערך) העיתונים השונים. בזמני בחירות הטונים קצת עולים, אך פרט לכך, ניתן לומר שיש כבוד הדדי בין הכותבים.

השבוע זכינו לקרוא באחד מהמקומונים את טורו הקבוע של עיתונאי מוכשר, עיתונאי שלא פעם עוקץ אותנו ברמזים על חוסר בכתיבת עיתונות אובייקטיבית ובדרך כלל אני מקבל את ביקורתו באהבה. האמת, הוא מכר וידיד טוב ואני מעריך אותו מאוד, ואף על פי כן (או דווקא בגלל זה) אני חושב כי יהיה נכון להגיב על הדברים שהוא כתב, בדרך עניינית ככל שניתן.

וכך כתב בטורו הקבוע בהתייחסותו לעיתון אינטרנטי חדש וכחלק מאוסף המלצותיו לעיתון החדש: ”היה משרתם של התושבים ולא של האדונים” לגמרי צודק. מי לא יתחבר למשפט הזה? זה התפקיד של העיתון.

אבל כאן מגיע הטוויסט בעלילה. ”נסה להיות אובייקטיבי לא כמו שאר המקומונים…” הרמז היה ברור, ואם לא, עכשיו הוא יהיה ברור יותר: ”חייבים אתכם כי שאר המקומונים קצת שוכחים שהם לא דוברים של עיריית נתיבות”, כה אמר מבקר העיתונות המקומית.

ומכיוון שקצת מאסתי בביקורות עלינו, אגיב בכמה נקודות על דבריו:

  • תם עידן האובייקטיביות (וספק אם היה כזה באמת) בעולם, ובטח שלא בעיתונות (עסקנו בכך בהרחבה ב-2 כתבות לאחר הבחירות). ההוכחה לכך היא כל כלי התקשרות הקיימים בפרט בארץ. מי אובייקטיבי מבין העיתונים הבאים: ידיעות אחרונות? אולי עיתון הארץ? או שמא ישראל היום? הצחקת אותי. אין עיתונות אובייקטיבית והיא לא צריכה להיות כזאת. לכן, אם זה המצב בעיתונות הארצית, אין טעם לנסות ולשנות זאת בעיתונות המקומית. לכל אדם יש דעה, וכך גם לכל כותב ועיתון.
  • על כן, מי שאומר שהוא אובייקטיבי, במקרה הטוב לא מודע לעצמו, ובמקרה הרע משקר.
  • נאה דורש ונאה מקיים. עד כמה שאני יודע, גם העיתון שאתה כותב בו הוא לא אובייקטיבי (לי אגב, בשונה ממך אין שום בעיה עם זה, כיוון שאני סבור שאין עיתונות אובייקטיבית).
  • דוברים? לא. משקפים? כן. המצב כיום הוא שתושבי נתיבות לא זוכים לקבל מידע חשוב על הדברים שקורים בעיר מסיבות שלא נפרטם כאן, ובמקרה הנ”ל על העיתונות המקומית לעשות זאת וליידע את הציבור.

והערה אחרונה, כידיד שלך וכמי שמעריך אותך מאוד, ושומע וקורא את הביקורת שיש לך עלינו, אני ממליץ שתעשה את מה שאתה טוב בו באמת, לספר את הסיפור כפי שאתה רואה ולא להיכנס לנישה של מבקר העיתונות המקומית ולהציג איזו אמת אובייקטיביות שלא קיימת במציאות.

 

וכפרפרזה על מה שכתבת, ובדרך הלצה, אסכם במילים הבאות: אז דיברתי, ביקרתי, לא חששתי וגם פירגנתי, אני כאן בשביל להציג לתושבים את שישנו, וכן, יש בי גם רצון לשינוי, אך בדרך שאני מאמין בה, על כל מילה שאני מעלה על הכתב אני חושב לא פעמיים אלא שלוש פעמים, ומבחינתי, שקיפות הוא שם המשחק.

 

שישי תרבות בנתיבות

האווירה הקסומה של שישי בבוקר, התושבים המקומיים שאתה לא פוגש ביום-יום והאורחים שהגיעו בטיימינג המושלם לנתיבות, עשו את שלהם.

בשבוע שעבר החלה מסורת חדשה בקק”ל, ”שישי קק”לי לוקאל” – סדרת אירועים לקהל הרחב בכניסה חופשית, שהחלה להתקיים במהלך ימי שישי, בערים שונות אך בעיקר בפריפריה. באירועים יתקיימו ראיונות אקטואליים עם דמויות מרכזיות בציבוריות הישראלית, בליווי הופעה של אומן אורח, והעיר הראשונה שנבחרה לארח את המסורת הייתה העיר נתיבות.

בשבוע שעבר הגיעו לעיר חברי הכנסת אביגדור ליברמן, עמיר פרץ ומיקי זוהר בדיוק בזמן השיא של המשבר הקואליציוני כשהמפתחות בידיים של ליברמן שאיים לא להיכנס לקואליציה רגע לפני הדד-ליין. הציפייה הייתה שהוא יביא כותרות מעניינות, ואכן כך היה, כתבי התקשורת השונים הגיעו, פרסו מצלמות והעלו הודעות לאפליקציות עם ציטוטים נבחרים, כל זה קרה בנתיבות.

נכון, אלו לא אירועי תרבות שמגיעים אליהם אלפי אנשים, אלו אירועי תרבות ואקטואליה מסוג אחר, של קהל מצומצם אך מתעניין, של קהל שרוצה שליד הבית שלו יהיו אירועים אקטואליים מסוג זה, שלא יצטרך לנסוע למקומות אחרים כדי לצרוך אקטואליה ותרבות.

ובאמת, הגיעו למשכן לאומנויות הבמה בנתיבות כ-120 אנשים. זה לא המון, אבל זה מכובד מאוד. אם רוצים שנתיבות תהיה מוקד לתרבות, אירועים מעין אלו הכרחיים שיתקיימו בה גם בהמשך ולא תמיד צריך לבחור ולבחון כל אירוע לפי כמות הנוכחית שמגיעים.

 

 

 

 

 

 

 

Smiley face

השאר תגובה