Smiley face

ערי הפריפריה והדרום בפרט מובילים בהשמנה בקרב הילדים. דווקא עכשיו, בחג עתיר השמן, יש מי שמנסה להביא את הבשורה החדשה לדרום ומחפש שותפים לדרך. מי מרים את הכפפה?

 

מגפת ההשמנה העולמי לא פוסחת על מדינת ישראל, אולם לאחרונה מתבררים ממדיה של התופעה. מנתונים שפרסם משרד הבריאות מתלמידי כיתות ז’ בכל בתי־הספר במדינה, מגלים את מפת ההשמנה החמורה של ילדינו באזור הדרום.

בשנת 2018, בתואר “העיר שבה חיים הילדים השמנים ביותר”, זכתה העיר שדרות, שבה שיעור הילדים השמנים עומד על 49%. 53% אחוז מהבנים בעיר סובלים מהשמנה, ו־45% אחוז מהבנות. 13% אחוז מהתלמידים אף מוגדרים כבעלי השמנה חמורה, בערים נוספות בדרום המצב דומה לנתון זה.

“השמנת יתר בקרב ילדים היא מגפה של ממש בעולם המערבי ובישראל בפרט שנמצאת במקום השני באחוז הילדים הסובלים מעודף משקל”, אומרת רויטל אדמוני יוזמת תכנית “אוכלים בריא” ללימוד תזונה נכונה בבתי הספר, “וכפי שעוד ועוד מחקרים מוכיחים – ממש לא מדובר בעניין של אסתטיקה בלבד, אלא בהשפעה על הבריאות לטווח הקרוב והרחוק, עם סיכון גבוה יותר באופן משמעותי ללקות במגוון מחלות, ביניהן סוכרת, לחץ דם גבוה ואפילו 10 סוגים שונים של סרטן”.

אך לא רק הדרום בבעיות. השמנת יתר בקרב ילדים בישראל הפכה כבר מזמן למגיפה ארצית כאשר ישראל נמצאת בראש הדירוג בקרב מדינות אירופה ובמקום השני בעולם. לפי הנתונים, 12.6% מהילדים מוגדרים כסובלים מהתופעה ו-28.8% סובלים מעודף משקל – בפער קטן מאוד מארצות הברית, ששם 12.9% מהילדים מוגדרים כשמנים. סקר מצב הבריאות והתזונה הלאומי חשף כי בגיל חטיבת הביניים הנתונים עגומים אף יותר, כאשר לא פחות משליש מהנערים סובלים מעודף משקל והשמנה.

 

במרכז הארץ יש פתרון. בפריפריות-עדיין לא

והנה ניסיון לפתרון הולם לבעיית ההשמנה בקרב הילדים: רויטל אדמוני (43) מראש העין, יצרה תכנית לימודים למשרד החינוך הנקראת ”אוכלים בריא”. התכנית עוסקת בשיעורי תזונה ובישול בריא לילדים. במסגרת תכנית הלימודים, כל כיתה לומדת פעם בשבוע על אבות המזון ומשלבת בתוכה מתכונים בריאים למאכלי החגים. מטרת התכנית הינה שהילדים ילמדו בצורה חווייתית את האוכל הבריא ויאכלו אוכל בריא. בניגוד למה שקורה בדרך כלל בבתים בעידן הג’אנק פוד. הילד חוזר הביתה ומעביר את המסר להורים שיכינו להם את סוגי האוכל הבריא.

”ברגע שהילדים טועמים מהאוכל הבריא שהם הכינו הם נחשפים לעולמות מרתקים. ישנם ירקות שאנשים לא מכירים ובזכות השיעורים האלו הם מעיזים לטעום דברים חדשים. וזה קורה בזכות כך שעוד אנשים לידם אוכלים את אותם המאכלים” אומרת אדמוני.

ישראל נמצאת במקום השני העולמי בהשמנת ילדים. מה הסיבה לכך?

”ישנם כמה סיבות לכך. האחת, היא החשיפה למערב, וחוסר היכולת של המבוגרים להשקיע זמן באוכל בריא. ג’אנק פוד חוסך לנו זמן, ובלחץ היום יום, אין לנו זמן להשקיע באוכל בריא. לצערי, אין מה לעשות ואלו החיים, אך דווקא בגלל זה, מערכת החינוך צריכה להשקיע בכך כפי שמקובל במקומות אחרים בעולם.

ישנם אפילו ארצות שמרחיקות לכת שחוקקו חוקים מעניינים בנושא. כך, בבריטניה למשל, נחקק חוק לאחרונה האוסר על חנויות להציע מבצעים “שניים במחיר אחד” עבור מזון עתיר בסוכר, שומן או מלח. וחוק נוסף האוסר על פרסום מזונות לא בריאים בטלוויזיה לפני השעה 21:00. אם שם זה נכון וטוב, על אחת כמה וכמה אצלנו בארץ שנתוני ההשמנה מראים שאנחנו במצב לא טוב בלשון המעטה”.

מה הפתרון שאת מציעה?

”הפתרון הוא שהממשלה תכניס את המודעות בצורה של שיעורי אוכל בריא כחלק מהחלטה ממשלתית לבית הספר. לצערי, כיום רק מי שיכול לשלם מקבל את השיעורים האלו, וזה אומר שיותר ויותר בתי ספר במרכז הארץ מקבלים את התכנית, אך בפריפריה, שבה נתוני ההשמנה הגבוהים בארץ, לא מקבלת.

זוהי תכנית לימודים נוספת וכל בית ספר שרוצה ויכול, מכניס אותה לבית הספר. אך נכון לעכשיו, מערך השיעורים הינו בקטגורית בחירה, מה שיוצר מציאות שבה רק אוכלוסיות מסוימות יכולות להרשות לעצמכם את זה. הווה אומר: בתי ספר במרכז הארץ”.

מתמטיקה אפשר להשלים; בריאות-לא

מדמוני, שכאמור בנתה תכנית ייחודית למלחמה בהשמנה בקרב ילדים מנסה להכניסה לבתי הספר בפריפריה, אך גם היא מבינה כי כדי שזה יקרה, היא צריכה את עזרת הממשלה והעיריות.

”אני נלחמת מול הכנסת ומשרד החינוך כדי שיכניסו את התכנית כשיעור ליבה כמו כל שיעור אחר.

לצערי, השיעורים שלנו נלמדים במרכז ולא מגיעים לפריפריות וכואב לי להגיד את זה, אך למה למרכז מגיע בריאות איתנה ולפריפריה לא? לצערי, רק הורים שיכולים להרשות לעצמם לשלם 500 ש”ח בשנה, שזה המון כסף בשבילם במיוחד אם יש להם יותר מילד אחד, נחשפים לעולם הזה.

מערכת החינוך חייבת להכניס את זה כשיעור ליבה. למה מגיע לתושבי שדרות לסבול מהשמנה ולהוביל בנתונים? זוהי תעודת עניות למדינת ישראל. לדעתי, השיעור הזה חשוב יותר ממתמטיקה ואנגלית. ילד יכול להשלים לימודים לאחר בית הספר, אך את הבריאות שלו הוא לא יוכל להשלים.

גם העיריות בדרום צריכות להשתדל והשיג את התקציבים לכך. התקציב מבחינת העיריה לא גבוה. אני קוראת בזעקה לעיריות בפריפריה להצטרף למהלך ולהכניס את מערך השיעורים ‘אוכלים בריא’ המאושרת על ידי משרד החינוך לבתי הספר בעירם. העיריות צריכות להקים קול צעקה ולקבל את התקציבים לכך”.

 

תגובות

תגובת עיריית שדרות: ”בהנחיית ראש העיר השנה יש יעד שנתי של “גנים מקדמי בריאות”, הגננות יצאו להשתלמות איך להפוך לגן להיות בריא, סדנאות תזונה ועוד; בבתיה”ס יש תכניות חינוך גופני עם מרכז התנועה והמחול “שדרות אדמה”, סדנאות בישול בריא.

בנוסף, התכנית הלאומית לילדים ובני נוער בסיכון 360 ואגף החינוך נכנסים בשבוע הבא לתכנית של הפדרציה לחינוך גופני משולב תרבות אכילה בריאה. מנהלי בתי הספר, הגננות והסייעות עברו סדנאות לאוכל בריא ומודעות לתזונה בריאה בימי היערכות בקיץ, לצורך הנחלתן בקרב התלמידים. לעירייה יש עוד פרויקטים רבים ותכניות מגוונות בנושא זה”.

בשיחה שקיימנו עם ועד ההורים העירוני בנתיבות, נמסר כי ”המידע בכתבה על בעיית ההשמנה ובפרט בפריפריה מוכרת לנו. אנו, כוועד ההורים העירוני פועל ביכולותיו המוגבלות כדי לשנות את המצב הנוכחי. על כן, לאחרונה התחלנו פיילוט של תזונה בריאה בשני הגנים הממלכתיים בעיר, כאשר בגנים אלו כל ההזנה מתבצעת על ידי קייטרינג ותפריט בריא שבנו תזונאים המוכשרים לכך.

נציין, כי את מהלך התזונה הבריאה עשינו ביוזמתנו. בנוסף, ישנה תכנית ספורט ותנועה בגני הילדים וכחלק מהשיעורים המועברים, עולה בשיח עם התלמידים גם על התזונה הבריאה.

לצערנו, המודעות לכך בקרב ההורים נמוכה, אך ככל שיותר הורים ירצו זאת, נוכל לקדם את הנושא ביתר שאת”.

 

 

 

 

 

 

Smiley face

השאר תגובה