Smiley face

לאחרונה פורסמו נתוני הגיוס הארציים ובתוכם הנתונים מאחורי הגיוס בנתיבות. ראיון עם רכז הכנה לשירות משמעותי לצה”ל בעיר, אריק פלהיימר

בשבוע שעבר נחשפנו לאחוזי הגיוס הארציים, ובתוכם לאחוזי הגיוס בעיר נתיבות. הנתונים, כפי שהם נראים לא מטיבים עם נתיבות שנמצאת איפשהו מאחור ובסיכום כולל של מקום 59 מתוך 65 הערים בארץ. אך כמו לכל נתון, יש יוצא מן הכלל, ויש מי שמסביר את הנתונים בצורה אחרת.

”זה נכון שהנתון אומר כי 61.56% מתגייסים בנתיבות אך נתון זה שייך למתגייסי 2015” אומר אריק פלהיימר, רכז שירות משמעותי לצה”ל בנתיבות.

”אך אם נתבונן לעומקם של הנתונים התמונה הנחשפת בפנינו תקבל את הפרופורציות הנכונות. כך למשל, נגלה כי בקרב רוב בני הנוער שאנחנו עובדים איתם, אחוזי הגיוס גבוהים מאוד. אבל בנקודה אחת אני לא יכול להשפיע, והיא על אחוזי הגיוס. והסיבה לכך היא כיוון שרוב אלו שאינם חרדים מתגייסים. אם נפלח את בתי הספר הכלליים בעיר, ניווכח כי הנתונים שלנו גבוהים מהרגיל” אומר פלהיימר.

תסביר את הדברים.

”אנחנו יכולים להשפיע בדבר אחד, וזה על אופי השירות. כלומר, לאן המתגייסים שלנו אמורים להתגייס, לאיכות הגיוס שלהם, ובזה אנו נמצאים במקום טוב באמצע עם 38.18%, כשבאופקים, אם נשווה, הנתון הוא 37.5% ובשדרות 39.74%. כמו כן, באחוז היוצאים לקצונה אנו עומדים על 2.13% בדומה לשדרות.

ובנתון נוסף אנו מצטיינים במיוחד, והוא באחוז יוצאי הקצונה בקרב נשים. שם אנו עומדים על 7.14%, בעוד בשדרות הנתון הוא 3.33% ובאופקים 3.37%. ובפילוח כלל ארצי אנו נמצאים בעשרים הערים הראשונות בארץ בנושא קצונה בקרב נשים. לכן, לסיכום, בכל הסיפור הזה חשוב לי להדגיש כי צריך לדעת איך לקרוא את הנתונים וכי הכתבות שפורסמו על מצבנו הלכאורה עגום, הם פופוליסטיות לחלוטין”, אומר פלהיימר.

”על כן, בסיכום בנושא הזה, על פי הנתונים שמוצגים ניתן לראות כי בתמונה החינוכית מצבנו במגמת שיפור ואחוזי המתגייסים במצב טוב ביחס לנתונים שפורסמו. חשוב לציין כי הנתון המפורסם באתרים מצביע על נתונים רשותיים כלליים ומונים את האוכלוסייה כולה והתמונה החינוכית מדייקת ומראה נתון אחר לגמרי בקרב בתי הספר”.

אריק פליימר

פרויקטים לרוב: על הנעשה בתחום השירות המשמעותי בעיר

למען הגילוי הנאות, את פלהיימר אני מכיר שנים ארוכות. כשקראתי את הנתונים, מיד התקשרתי לשאול אותו על כך, ומשם עלה הצורך להשמיע גם את הקול השני, ולא להסתפק בקריאת הנתונים כפי שהם.

במסגרת תפקידו, מאז נכנס לתפקיד לפני כשנה וחצי נעשו דברים רבים כדי לעודד את השירות המשמעותי בקרב בני הנוער.

מה עשיתם עד כה לגיוס משמעותי?

”בשנה וחצי האחרונות הגדלנו את מערך ההכנה לשירות משמעותי וכיום הוא מונה 15 חיילים וחיילות שפועלים בבית הספר ובמסגרות אחר הצהריים כדי לייצר ולהגדיל את אחוז היוצאים לשירות המשמעותי. בשנה האחרונה אישרנו מול לשכת הגיוס יציאה לצווים אחודים לכלל בתי הספר בעיר, יום אחד בול כל תלמידי י”א מבית הספר יוצאים ומסיימים את הליך הצו הראשון יחד עם צוות בית הספר, החיילים והחיילות.

הקמנו את תכנית פרחי קצונה שמטרתה להעלות ולעודד את בני הנוער לצאת למסלולי פיקוד וקצונה בצבא. בנוסף, מתקיימות סדנאות הכנה לצו ראשון ובהם עוברים התלמידים בצורה סימולטנית את כל תחנות הצו הראשון על מנת שיגיעו כמה שיותר מוכנים לתהליך. בנוסף, אנחנו מקיימים סדנאות הכנה ליום המא”ה לבנות העיר על מנת שיגיעו כמה שיותר מוכנות ליום האיתור והמיון ויקבלו את הציונים הטובים ביותר ויקבלו תפקידים משמעותיים בצבא. אנו מקיימים ערבי הורים בעזרת משרד הביטחון ומקדמים חיבור של מחנכי הכיתות לתכניות ההכנה לשירות משמעותי על מנת לעטוף את הנער והנערה כמה שיותר ושיגיעו למקומות הנכונים בצבא.

פתחנו תכניות רבות שמקנה כלים ומכוונות את בני הנוער והתלמידים למסלולי מודיעין וסייבר בצבא-תכנית פיקסלז לתלמידי כיתות ו, תכנית סטארטק לתלמידי כיתות ז-ט, תכנית ניצני ממר”ם לכיתות י-יא.

הרחבנו את תכנית מגשימים לסייבר והיום התכנית מונה 10 חניכים וחניכי נתיבות הם רוב התלמידים בתכנית האזורית שמתקיימת במכללת ספיר.

לאחרונה קיימנו שבוע צהל ראשון מסוגו בעיר ומטרתו להעלות את המודעות לשירות הקרבי בקרב בני הנוער. בני הנוער יצאו לאירועים משמעותיים- שיחות מעוררות השראה, סיורים בבסיסי צהל וניווטים עם יחידות מיוחדות שהגיעו לכאן לעיר והתחברו לבני הנוער לסיכום השבוע”.

 

לסיכום, מה השינוי המשמעותי שהצלחתם להוביל?

”פתיחת תכניות מצוינות המכוונות את בני הנוער לשאוף כמה שיותר גבוה ולהגיע למקומות משמעותיים בצבא. עיר נמדדת בשירות המשמעותי של בני הנוער שלה ולא רק באחוז המתגייסים. להתגייס ולעשות את המינימום הנדרש זה חשוב אך חשוב יותר למצות את האפשרויות ולשרת במקומות משמעותיים כמה שיותר.
בנוסף אנו מעודדים את בני ובנות הנוער לצאת לשנת מכינת ולשנת שירות על מנת להרחיב ולהגדיל את הידע וההכנה לקראת שירות עוד יותר משמעותי וגם שם אנו רואים הצלחות יחד עם מכינת מעשה בנגב שהוקמה בנתיבות לפני כשנה וחצי”.

Smiley face

השאר תגובה