Smiley face

 ”תפקידם של חברי הכנסת הוא לעשות חקיקה ושינויים חברתיים ולא ליהנות ממנעמי הפרובוקציות”

 

סיכוייה של מפלגת מגן להיכנס לכנסת, מדוע מערכת הבריאות חייבת לעבור רפורמה ומה הסיפור האמיתי מאחורי פירוקה של מפלגת שינוי שהיה ממוביליה

 

קורות חייו של איקי אלנר, גדושים באירועים אישיים ולאומיים. הוא היה ממקימיה של מפלגת שינוי, יו”ר חוקה לישראל ואף השתתף בתכנית הראליטי ”דרוש מנהיג”.

אלנר, הוא אדם חד וחריף, משנתו הפוליטית סדורה. יש לו דעה על כל נושא. קשה לגמד את כל המפגש איתו לראיון אחד, אך ניסינו להביא בפני הקורא את הדברים החשובים והעיקריים מהמפגש.

סיבת הראיון איתו, נעשית במסגרת מערכת הבחירות הארצית. אלנר משמש כיום כמספר 2 ברשימת מפלגת מגן בראשות תא”ל גל הירש. חשבנו שנכון יהיה להכיר את המועמדים לכנסת מהאזור שלנו.

אלנר המתגורר כיום בשדרות, עבר לגור בה בהמשך חייו ואף הקים בה בית ספר למנהיגות. ”התאהבתי בעיר” אומר אלנר. ”אמרתי שאם אקים את בית הספר למנהיגות זה יהיה רק כאן, בשדרות. השינוי החל לקונן בי כשחוויתי את האזעקות בעיר, זה נתן לי להבין שצריך לעשות משהו עבור העיר הזאת. אמרתי בוא ניקח 10 שנים ונעשה שירות מילואים בשדרות, והשאר היסטוריה”.

ימים ספורים לאחר שהגיע להתגורר בשדרות, אלנר ניצל בנס מפגיעת קאסם. ”נפל קאסם בשטח הבית שלי. זה עורר בהלה, אבל זה לימד אותי שיעור חשוב בחיים: אלוהים שומר עליי. 6 שניות לפני שהטיל נחת בשטח הבית, הייתי בדיוק באותו מקום שהוא נחת”. זאת לא הפעם הראשונה שאלוהים שומר עליו, כפי שניווכח בראיון זה.

 

”מי שפתח את שינוי, גם היה זה שיסגור אותה”

לפני שנעסוק בנס השני שאירע לו, נתחיל מההתחלה.

את הראיון אנחנו פותחים מהרגע שעמד על דעתו להצטרף לפוליטיקה. היה זה כשהחליט להצטרף למפלגת שינוי, שם עשה את צעדיו הראשוניים בפוליטיקה. מפלגת שינוי הגיעה לשיאה בתקופתו של טומי לפיד, אך לאחר ההצלחה של לפיד, הגיעה גם סיום דרכה. אלנר לא חוסך ביקורות על לפיד האב, אך גם על הבן, ומדגיש את השוני בין מפלגת שינוי דאז לבין מפלגת מגן היום.

”שינוי הייתה פיתוי אידיאולוגי, וכבר בהיותי סטודנט התמודדתי לראשות אגודת הסטודנטים מטעם המפלגה. אותי עניינו הנושאים כלכלה חופשית עם חמלה החברתית. אני מונע על ידי רעיונות. מעניין אותי אידיאלים” מסביר אלנר את הצטרפותו לשינוי.

”שינוי הייתה בעיניי כוח חשוב ליצור גשר בין 2 אוכלוסיות: האוכלוסייה החילונית שהולכת ומתרחקת ככל שהכפייה הדתית הלכה וגברה, והציבור הדתי שחש תחושת מקופחות. יש כאן התנגשות בין האוכלוסיות וחשוב לפתור את הבעיות הללו.

עשינו מאבק ברחובות ועשינו הפגנות ודיברנו על חוקי היסוד. לא הסתפקנו רק לכתוב אמנות שיסדירו את היחסית, כמו שעשו אחרינו כל מיני אנשים. אתה לא יכול רק לכתוב דברים ולהיות מנותק מהשטח. אם אתה לא יוצא למאבק זה לא יצליח”.

מה שהפך את שינוי למפלגה גדולה, הייתה הבאתו של טומי לפיד ז”ל, לראשות המפלגה. אלנר, לא חוסך מביקורות כלפי לפיד האב, וגם הבן.

”טומי היה דמות ידועה. הוא התארח קבוע בפאנל של התוכנית הנצפית פופוליטיקה. ידענו שהוא יכול לסחוף אחריו אנשים דרך הדמגוגיה שלו. ומכיוון שהוא גם היה סמן ימני-חילוני ודיבר על זכויות אזרח הוא התאים לנו כמו כפפה ליד.

אבל מה שלא אהבתי אצלו זה הדיקטטורה שבה הוא ניהל את המפלגה, אגב, כמו האב, כך גם הבן. יאיר לפיד מנציח את שלטונו היחידי במפלגה לעוד שנים ארוכות, זוהי לא דיקטטורה?”.

 

אבל גם אצלכם במפלגה, יגידו שיש דיקטטורה. גל הירש עומד בראש המפלגה ללא בחירות.

”ממש לא. אומנם בבחירות אלו לא היה פריימריז, אבל בבחירות הבאות יהיו, כמו בכל מפלגה דמוקרטית. הדיקטטורה של לפיד מתבטאת בכך שכל מערכות הבחירות קדימה, הוא בראש המפלגה, זאת דיקטטורה”.

 

אוקיי, נמשיך מהסיפור של מפלגת שינוי.

”לפיד האב, כל הזמן היה נלחם בחרדים ובכך שהם שומעים רק לרבנים שלהם, אבל הוא היה בדיוק כזה. החילוניים העריצו אותו והוא היה כמו האדמו”ר בשבילם, מה שהוא טען כלפי החרדים, הוא היה בעצמו”.

הבחירה בלפיד להובלת המפלגה הביאה את שינוי לשיא של 15 מנדטים. אבל גם הוביל את סגירת המפלגה לטענת אלנר.

”בשנה האחרונה בממשלת שרון לפיד זגזג ברמות היסטריות. הוא היה מוכן לתמוך בהתנתקות. מה לנו ולהתנתקות?! הסיבה לכך פשוטה: שרון הציע ללפיד הרבה כסף, הוא פשוט קנה אותו בכספים קואליציוניים. ואנחנו היינו מבין אלו שהתנגדו לחלוטין לחלוקת כספי ממשלה. אני לא הייתי ממתנגדיה הגדולים של ההתנתקות, אבל הפריע לי שקונים אותנו בכסף, וזה מה שהיה חמור בעיניי. קנו את התמיכה שלנו בהתנתקות תמורת בצע כסף של כספים קואליציוניים”.

 

איך זה קרה?

”לדעתי, טומי העריץ את שרון וחשב שהוא סגן האלוהים, כיוון שהוא הצטייר כישראלי, איש הצבא המצליח. ומצד שני, טומי חשב שהוא יכול לעשות בשינוי מה שהוא רוצה במפלגה.

כשאני נכנסתי לנהל את המועצה של המפלגה, ב-2003 היה קרב ביני לבינו. מבחינתנו, היינו החבר’ה האידיאליסטים והוא נמנה מבין חברי המנגנון. המלחמות שלנו נשאו פרי ולבסוף לפיד פרש מהמפלגה, ואיתה באה גם סיום התקופה של המפלגה. אמרנו עליי אז, ‘אלנר היה זה שפתח את שינוי, אך גם זה שסגר את שינוי”’.

 

מפלגת מגן: ימנית וחברתית

 

את תא”ל גל הירש, פגש אלנר לראשונה בשלהי מלחמת לבנון השנייה. ”נפשי נקשרה בנפשו של גיבור ישראל, שניצל בקושי מניסיון חיסול של הג’יהאד האסלאמי עשר שנים לפני כן” אומר אלנר.

”מצאתי באיש חזון ענק, יכולת נתינה אדירה, ומוכנות חסרת-תקדים להקריב למען המדינה, למען עם ישראל. יצאתי נגד מי שטפלו עליו האשמות שווא כדי לנקות את עצמם, וכעבור זמן לא רב הוכיחה הדין-וחשבון של ועדת וינוגרד כי גל הירש היה קורבן התחמקות הדרג הפוליטי מאחריות לתוצאות המלחמה, וניקתה את שמו לחלוטין”.

השניים, אלנר והירש חברים טובים. אלנר מספר מדוע החליטו להקים את המפלגה ומדוע הוא חוזר לחיים הפוליטיים.

”מפלגת מגן הוקמה על ידי שנינו ביחד. היא פרי דיונים והתלבטויות אידיאולוגיות בנות כמעט 10 שנים. זה גם תוצר נילווה של עיסוקנו המשותף במכון למנהיגות עתיד, שבו שנינו מכשירים מנהיגות צעירה מאז 2008. היה זה אך ברור כי יום אחד נעמיד גם את עצמנו לדין הציבור ונתמודד לכנסת”.

 

ובכל זאת, יש כל כך הרבה מפלגות, מה הייחודיות של המפלגה שלכם?

“מפלגת מגן ייחודית משום שהיא היחידה בגוש הימין ששמה את מכלול הנושאים החברתיים בראש סדר העדיפויות. אנו רואים כמשימה לאומית להעביר את מי שנמצאים בחצר האחורית – אל הקדמית. לפתור את בעיות החברה בישראל בראייה של המחר, ולא בהתבסס על הוויכוחים של אתמול. אין – פשוט אין בנמצא – מפלגה בימין שכל מועמדיה עשו ועסקו בעבודה חברתית ולא סלבים שכיכבו בתקשורת”.

 

ובקיצור, נעשה את זה ממוקד וברור, אתם ימין או שמאל?

”ימין לחלוטין. אני מתנגד לשני מדינות, כיוון שאני לא מאמין שהם  (הפלסטינאים, ר”ח) יסתפקו רק בקווי 67. לפני כמה שנים, נדהמתי לגלות שיש אתר פלסטיני שהם מציינים בו את כל הערים ”הכבושים” מבחינתם, מה שהדהים אותי לגלות הוא, שגם שדרות נחשבת שלהם מבחינתם. למרות שברור שמדובר בשטויות. החזרת שטחים ומדינה פלסטינית בישראל זוהי סכנה ביטחונית”.

 

יגידו שאין לכם סיכוי לעבור את אחוז החסימה. מה אתה חושב על כך?

”אזכיר לכולם את מאמר רבי יוחנן: “מיום שחרב בית המקדש, ניטלה נבואה מן הנביאים וניתנה לשוטים ולתינוקות”. גם את מפלגת הגמלאים לא “ספרו ממטר” בבחירות 2006, ובסקר האחרון יום לפני הבחירות היא לא עברה את אחוז החסימה. בתום ספירת הקולות היא זכתה בשבעה מנדטים. אני חושב שהמסקנה ברורה”.

 

 

שר הבריאות הבא?

הבעיות והפתרונות של מערכת הבריאות בישראל

ובחזרה לנס. ביום בהיר אחד באביב 2016, ללא כל סימנים מקדימים, אלנר התקשה לנשום. הדבר נמשך מספר ימים עד שהובהל למיון ב”ברזילי” ושם נתגלה בצילום הריאות, גוש גדול בריאה השמאלית. בחלוף מספר שבועות וביופסיה התברר הגרוע מכל, מדובר בסרטן ריאות. המחלה התגלתה בשלב סופני, שלב 4, והסרטן נחשב לאלים עם התפשטות כמעט בכל הגוף. האירוע, גרם לו למחשבות רבות על מצבה של מערכת הבריאות בישראל ועל הרצון שלו לשמש כשר הבריאות בעתיד.

אלנר מספר את החוויה הקשה שעבר. ”מספר רופאים איתם התייעצתי לגבי האבחון, קבעו כי נותרו לי כשישה חודשים לחיות. לא הייתה לי כל כוונה לוותר, ובאופן הטבעי ביותר חיפשתי כיצד להתמודד עם המחלה. לא הקדשתי רגע אחד לעצב או נתפשתי לדיכאון. בהתייעצות עם חברי הקרוב גל הירש נכנסתי לניסוי קליני שנשען על כוח רצון חזק משולב בתרופה ניסיונית – אך מסוכנת. הניסוי הצליח וכיום אני השורד השיאן בין משתתפי הניסוי. את הסרטן הצלחתי לרסן ועדיין מתמודד עם תופעות לוואי קשות, אבל חי ובועט”.

הצהרת בעבר כי אתה רוצה להיות שר הבריאות בעקבות החוויה שעברת במערכת הבריאות, מה הבעיות של מערכת הבריאות כפי שאתה חווית?

”מערכת הבריאות נשענת על קונספציה שגויה, שהיא שיטת המחלקות. האדם אינו במרכז, אלא סוג הסימפטומים מהם הוא סובל. הדבר גורם לחוסר תיאום וחוסר התאמה בין טיפול פרטני או מקומי במחלה או כאב לבין מצבו הכללי של האדם. לדוגמא: שבר ברגל. חולה יקבל טיפול מקומי בשבר, בחבישה ו/או תרופות, באמצעים המתאימים לשבר, מבלי לבדוק את השפעת השבר על מצבו הכללי של החולה. אנו מטופלים בתרופות, שמועילות למחלה מסוימת אבל גורמות לנזק בשל בעיה אחרת. לעתים, מביאה “שיטת המחלקות” לתמותה”.

 

מה הפתרון שאתה מציע?

”הפתרון שאשמח ליישמו אם אהיה שר בריאות עוסק בשיטת “הרופא הכללי” שבו הטיפול מרוכז בידי רופא רב-תחומי, והוא המתאם והמנתב את הטיפול בחולה במחלות שונות. גם בתי החולים נכשלים בגלל אותה השיטה, וחייבים לחשוב מחוץ לקופסא”.

 

ח”כ ללא פרובוקציה, יש דבר כזה?

לסיכום, אני רוצה לשאול אותך על מצב חברי הכנסת היום בישראל. לשם כך, אני מחזיר אותך לשנת 2001. אז, כתבת מאמר דעה באתר ווינט, ובין השאר כתבת כי ”עיקר בעייתה של הכנסת הוא שהמלל הרב ורדיפת זרקורי התקשורת הם שמניעים את נבחרינו, ומונעים מהם לעשות את עבודתם, שמהותה תכנון תוכניות לשיפור מצב העם והמדינה... והם-הם שגורמים לאובדן אמונו של הציבור”.

ואולי, הדברים קשורים זה בזה. כלומר, כיום, בשנת 2019, אולי אי אפשר להיות חבר כנסת מבלי לייצר פרובוקציות, זה חלק מהמשחק. ומכיוון שאתה נכנס ”למשחק” הזה, מה אתה חושב על כך? האם גם אתם נמצאים במשחק הזה?

”אני מאמין שבצד המוסרי יש הזניה תקשורתית במערכת הפוליטית. אנשים אומרים הכל כדי להגיע למהדורת חדשות.

אני מזהה שרים שאומרים דברים שהם לא מאמינים בהם אבל יועצי התקשורת אומרים להם לומר אותם כדי שהם ייכנסו למהדורות החדשות. הדבר השני הוא יותר חשוב, והוא מתבטא בכך שחברי כנסת מבינים שיצביעו להם בפריימריז דרך הפרובוקציות שהם עושים.

אני מאמין אחרת. אני מאמין, שיצביעו להם אם הם יחוקקו חוקים ושינויים חברתיים ללא הצורך בפרובוקציות מיותרות. המערכת שלנו הולכת ודומה יותר לפוליטיקה בארה”ב. אנחנו עם מסוג אחר. אנחנו עדיין עוסקים בסוגיות שורשיות הצריכות טיפול.

יש לי את החובה המוסרית לומר את זה. התפקיד של חברי הכנסת הוא לעשות חקיקה ושינויים חברתיים ולא ליהנות ממנעמי הפרובוקציות”.

 

 

 

 

Smiley face

השאר תגובה

  1. אבי

    שמעתי את גל הירש בבאר שבע והחלטנו כל המשפחה שבחרנו בנט עוברים לגל הירש לוחם ומפקד אמיץ חייבים אותו בכנסת כל הכבוד לאקי אלנר