Smiley face

השבוע התקיימה מחאה כלל ארצית על המצב הביטחוני הקשה בדרום. ראיון עם עמוס גואטה, תושב שדרות, שהחליט להוביל את מאבקם של תושבי הדרום עד השקט המיוחל

 

מזה תקופה ארוכה תושבי הדרום סובלים מאירועים ביטחוניים ושרפות ענק בגלל המפגעים מעזה. השבוע מועצת התלמידים הארצית החליטה לעורר מחאה בשם ”דרום שחור”, במסגרתה תושבים רבים לבשו שחור והזדהו עם תושבי הדרום.

אך גם בדרום, בעת האחרונה החלו תושבים רבים לבטא את תחושותיהם, והחליטו לקום ולעורר מחאה. אחד מהם, הוא עמוס גואטה, תושב העיר שדרות. בשיחה איתו, סיפר לנו גואטה את הסיבות שהובילו אותו להוביל את המאבק, ומה בעצם הם רוצים להשיג במחאתם.

עמוס, ספר לנו כיצד החל הרעיון שלך להוביל מחאה?

”המחאה החלה כאשר לפני כשבועיים נורו לשדרות 40 טילים, הילדים שלי רעדו ובכו בכל אותו הלילה. פעם ראשונה שכהורה שמתי לב שהילדים שלי גדלים לתוך מציאות לא נורמלית. ואז אתה פותח חדשות במוצ”ש ורואה שאין לזה אפילו אזכור קטן לא בערוצי התקשורת המזוהים עם שמאל ולא ערוצי תקשורת המזוהים עם ימין. השתגעתי. אני מוכן לגור בשדרות ולהקריב את חיי ואת חיי משפחתי, אבל מגלה שמאחורי אף אחד לא עומד. חבר שלח הודעה שמתארגנת הפגנה ספונטנית בצומת ניר עם ומיד זרקתי הכל והלכתי.

מסתבר שמלא תושבים שלמרות כל המחלוקות של ערב הבחירות, הגיעו בכדי לתבוע את עלבונם. במו עיני ראיתי את האחדות שמתגלה, והנה יש משהו שמאחד בין כולנו: הרצון לחיות. לרצון הזה יש שותפים מכל המחנות. ימנים, שמאלנים, דתיים, חילונים, ספרדים ואשכנזים. כל התיוגים יורדים אל מול הרצון הפשוט הזה.

תלמידים מנתיבות

סיבת המחאה ברורה, אך מה אתם רוצים להשיג?

”התעוררות של כל העם לבקשתנו לחיות כמו כולם. לומר לממשלה כי העם שולט ולא אתם. ואם אינכם יכולים לספק לנו שקט וביטחון לכל החיים פנו את מקומכם כל 120 חברי הכנסת, זו מחאה א-פוליטית, לא באנו להפיל את השלטון ולחזק את האופוזיציה, באנו לומר לממשלה הזו ולכל ממשלה אחרת שתבוא: ממשלה שלא מספקת את השירות הכי בסיסי של תושביה שהיא הזכות לחיות בביטחון מוחלט לכל החיים אין לה זכות קיום גם לא לשנייה אחת”.

האם אתם המשך למאבק? מה אתם מתכננים בהמשך?

”אנו מתכוננים למאבק ארוך קשה לשנות תפיסת עולם של 120 חכי”ם ששכחו שהם משרתי ציבור ולא שולטים על הציבור. והאמת, לצערי כוחות שונים מנסים לחבל במאבק.

לפני כשבועיים ניסיתי להקים מטה מאבק מרכזי שירכז את כל פעולות המחאה, ירקתי דם בכדי להושיב סביב שולחן אחד אנשים שלכאורה אין קשר ביניהם. הצלחתי ליצור מטה מאבק מרכזי אך לצערי מהר מאד “הוכנסו” למטה אנשים שאני יודע בבירור שהינם שליחים “מטעם”. נכנסתי קצת לדיכאון, איך בשבוע אחד הכל קרס ויצאתי מהקבוצה בבושת פנים. אולם, מהר מאד בחורה בשם מירב כהן מעין השלושה הרימה אותי בחזרה ובימים אלה אנו שוקדים על הקמת מטה חדש סודי שהאנשים שנבחרים יהיו לאחר סינון ובקפידה. המטה מורכב משני נציגים מכל מועצה/עירייה בדרום (תושבים מן השורה לא שליחים של ראשי המועצות/עיריות) ומכאן אני קורא לכל מי שבוער בו הנושא ויש לו יכולות ניהול טובות להצטרף אלינו”.

לסיכום, תרצה לומר משהו לקוראים?

”אני קורא לכל תושבי הדרום אם אנו לנו מי לנו. אם לא נתעורר עכשיו, נצטרך להמשיך לחיות בפחד ולאמלל את חיי ילדינו. חיינו אינם ניתנים למכירה בצורת הטבות מס הנחות בארנונה ומופעי תרבות למיניהם כדי שכל העם יהיה איתנו עלינו קודם כל להיות עם עצמינו ולעזור לעצמינו. לא להתייאש, הרמת והצדק איתנו והאמת תמיד תנצח”.

נציין, כי מזה כשבעה חודשים פעילי חמאס שולחים לשטח הארץ בלוני ועפיפוני תבערה שכילו כ-35 אלף דונמים של יערות, שמורות טבע ושדות.

השריפות גרמו לנזק עצום ובלתי הפיך שנגרם לטבע בעוטף עזה. בחודשים האחרונים החלו פעילי החמאס לשלוח בלוני נפץ, שכמה מהם התפוצצו בתוך יישובים סמוך לבתי תושבים ורק בנס לא נגרם אסון. רק השבוע (שני) אותר חפץ חשוד שהיה מחובר לבלון בשטח חקלאי במועצה אזורית אשכול ולמקום הוזמן חבלן.

ביום חמישי האחרון בלון תבערה נחת מתחת לרכבו של רפי בביאן קב”ט המועצה אזורית שדות נגב, וגרם לסדרת פיצוצים אדירים ושריפת הרכב. לולא בביאן היה מתרחק מהרכב ומרחיק את התושבים שהיו במקום האירוע עשוי להסתיים במוות.

 

עמוס גואטה

בן 35, נשוי באושר ואב לשישה ילדים

מתגורר בשדרות 14 שנה

רואה חשבון במקצועו

בעת האחרונה החל את המאבק למען ביטחונם של תושבי הדרום  

Smiley face

השאר תגובה