Smiley face

מה אמרו הנתונים מהבחירות הקודמות ומה הם יכולים לנבא על הבחירות הקרובות?

נתיבות: מפגני תמיכה שלא ראינו קודם לכן; מעט מפלגות המתמודדות למועצת העיר יגדילו את סיכוייהן לעבור את אחוז החסימה

הנתונים מאחורי תוצאות בחירות 2013:

בבחירות לראשות העיר בהם התמודדו אייל מסיקה ויחיאל זוהר ניצח זוהר ב-2,614 קולות. זהו סכום לא מבוטל ביחס ל”אווירה” שהייתה ברחוב. להלן תוצאות מדויקות:

יחיאל זוהר: 9,088 קולות (58.40%)

אייל מסיקה 6,474 קולות (41.60%)

מספר בוחרים: 15,562

קולות פסולים: 372.

הבחירות למועצת העיר נתיבות:

סה”כ קולות כשרים: 15,648

קולות פסולים: 289

מפלגה אחת לא עברה את אחוז החסימה, והיא מפלגת הבית היהודי כשקיבלה 730 קולות, והיה חסר לה כ-20 קולות בלבד כדי לעבור את אחוז החסימה.

 

פרשנות וצפי לבחירות הקרובות:

נתיבות רשמה במערכות הבחירות האחרונות את מספר המועמדים לראשות העיר הנמוך ביותר, וכך גם את מספר המפלגות המועמדות למועצת העיר הנמוך ביותר מבין ערי הסביבה. היתרונות שיש לכך הם ברורים: פחות קולות שהולכים ”לפח” עבור מפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה. ואכן, רק מפלגה אחת שלא עברה את אחוז החסימה (הבית היהודי), בשונה משדרות למשל, ששם היו 7(!) מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה.

ראשות העיר

במהלך השבוע האחרון נחשפנו למפגני התמיכה בסדרי גודל שלא הכרנו בעבר. זה החל במפגן התמיכה החרדי ביום ראשון השבוע באחוזת דניאל, כאשר מאות רבות של חרדים תושבי העיר הגיעו לשמוע את קול רבותיהם אומרים לבחור יחיאל זוהר לראשות העיר ושס”ג למועצת העיר, כשהגדול מכולם שהגיע לתמוך ביחיאל היה נשיא מועצת חכמי התורה, הרב שלום כהן. למרות השיח הקיים בציבור החרדי על מחלוקות בדבר הבחירה לראשות העיר, מפגן תמיכה בסדר גודל כזה, יש השפעה רבה ברחוב החרדי.

מפגן תמיכה עצום נוסף שאירע השבוע היה בכנס הבחירות של יחיאל. אפשר לומר הרבה דברים ולתת פרשנויות לכך, אבל מדבר אחד אי אפשר להתעלם ממנו: רשימת השרים וחברי הכנסת המגוונים בליווי ראש הממשלה זה לא דבר שקורה תדיר במדינת ישראל, או קורה בכלל וזה מראה על כוח והשפעה בקרב מקבלי ההחלטות. גם השרים שנכחו במקום, דאגו להדגיש זאת, גם הם מבינים כי אירוע כזה לא היה יכול להתקיים במקומות אחרים בארץ.

מועצת העיר

בבחירות אלו בשונה מבחירות 2013 מצטרפות כמה מפלגות חדשות למועצת העיר, כשכל אחת מהן בטוחה שהיא עוברת את אחוז החסימה:

אחדות ביחד: האיחוד בין מפלגת יחד הארצית בנשיאותו של הרב מזוז, סידרה לחניה את מקומו במועצת העיר בבחירות הקרובות. אך השבוע חטפה המפלגה ”מכה קלה בכנף”, כשנרשמה תקרית לא נעימה עם מועמדה אברהם (אברומי) נגר. נגר נשמע בהקלטה שהופצה השבוע מדבר בצורה לא נאותה, לכאורה, מה שגרם לו ולמפלגה לקחת אחריות, ונגר יהיה מחוץ למפלגה. האם התקרית תגרום לנדידת הקולות למפלגות אחרות? הציבור מעריך את ההתמודדות של המפלגה בתקרית, ובמפלגה בטוחים כי הם יצאו מחוזקים מאז.

כולנו: לפי כל הסקרים שנבדקו על כה (והגיעו לידינו), רשימתו של סמימי עוברת את אחוז החסימה בוודאות ונעה בין מנדט אחד לשני מנדטים. אך מי כמו סמימי מבין שסקר לחוד ומציאות לחוד. רק בבחירות האחרונות לכולם היה ברור שהבית היהודי יעבור את אחוז החסימה, ועל חודם של קולות בודדים הם נשארו מחוץ לתמונה הפוליטית. יש הסוברים כי החיסרון של המפלגה היא בתמימותם. הם פעילים חברתיים, לא יהיה מי שיתווכח על כך. הם נציגים של אוכלוסיות רבות ואנשים שראויים להגיע למועצה. אך האם מספיק להיות ”רק” פעיל חברתי כדי להצליח בבחירות? עוד פחות משבוע, נדע על כך בברור.

קהילות: המפלגה בראשותם של בלחדב ורוחם היא אולי התעלומה של הבחירות. ישנם אנשים רבים שאינם מייחסים להם חשיבות, ”אפיזודה חולפת” אומרים עליהם. אך ברחוב החרדי לא בטוח שאלו פני הדברים. מאבקם העיקרי הוא נגד מפלגת שס”ג. רק מהם הם יכולים לקחת קולות. והם נוגסים במפלגת שס”ג, רק שהשאלה היא בכמה? גם את התשובה לכך לא נוכל לדעת עד יום הבחירות.

ישראל ביתנו: בנוסף למפלגות אלו, התעלומה הנוספת תהיה מפלגת ישראל ביתנו. המפלגה שזכתה בעקביות ב-2 מנדטים במערכות האחרונות, צפויה ככל הנראה להיחלש, ובבחירות אלו צפויה המפלגה לקבל מנדט אחד. מצב זה, יכול לערער את מקומו של ד”ר איליה אטינגר כסגנו של ראש העיר.

 

שדרות: דוידי צפוי לניצחון ענק; המון מפלגות קטנות למועצת העיר עלולות להיות מחוץ למועצה

הנתונים מאחורי בחירות 2013:

בוסקילה דוד: 3,623 קולות (21.29)

ביטון דבורה: 396 קולות (3.44)

דוידי אלון: 6,688 (11.58%)

רבינוביץ’ אליהו אלונה: 1,063 (24.9%)

סה”כ קולות כשרים: 11,509

קולות פסולים: 427

למועצה העיר:

מספר קולות כשרים: 11,703

פסולים: 244

מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה: 7

 

פרשנות

כמות המפלגות הגדולה, הן למועצת העיר והן לראשות העיר, במקום יחסית קטן, אינה מובנת כלל. מצב זה, הוביל בבחירות האחרונות לנתון המדאיג הבא: 7 מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה למועצת העיר. זהו נתון מדאיג שאמור לעורר את כל המפלגות שרצות בבחירות אלו למועצת העיר. בעוד בעיר נתיבות יודעים ”לסגור עסקאות” ולאחד את השורות במפלגות רבות, למרות השוני, נראה, כי בשדרות הדבר אינו כן ועלול להזיק לאותם המפלגות.

גם בבחירות אלו ישנם מפלגות קטנות רבות שמתמודדות על מקומם במועצת העיר, ונראה כי המפלגות לא למדו מתוצאות העבר. דבר זה עלול לגרום לתוצאות דומות כפי שאירעו בבחירות האחרונות כשמפלגות רבות לא יעברו את אחוז החסימה.

אך דווקא לראשות העיר, בבחירות אלו ישנם רק שני מועמדים. למי שאינו זוכר, נזכיר כי בתחילת המירוץ היו מועמדים רבים שרצו להתמודד. המכנה המשותף בין כולם הייתה ההבנה כי אי אפשר לנצח את דוידי ואחד אחרי השני פרשו המועמדים ונעלמו כאילו לא היו. פרט לעו”ד פינטו שהחליט להתמודד לאחרונה.

כבר עכשיו ניתן לומר כי הנחת העבודה אצל כולם היא שדוידי לוקח בהפרש ענק. שדרות לפני חמש שנים ושדרות של היום אינה אותה שדרות, זוהי התקדמות שיא בקני מידה ארצי. על כן, השאלה בבחירות אלו היא לא מי ייבחר, אלא בכמה אחוזים דוידי ייבחר.

 

אופקים: למרות האיחוד בין סבגי לפורטל-דנינו צפוי לנצח בגדול; במועצה: עלייה בתמיכה במגרה

 

הנתונים מאחורי בחירות 2013

אביטן אליעזר: 179 קולות (1.46%)

אוחיון משה: 1,404 קולות (43.11%)

דנינו יצחק: 6,610 קולות (%82.53)

חזן יאיר: 4,088 קולות (%29.33)

מספר קולות כשרים: 12,281

קולות פסולים 347

 

מועצה:

קולות בוחרים כשרים: 12,385

קולות פסולים: 239

מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה: 2

 

פרשנות

גם הבחירות לראשות העיר אופקים בדומה לשדרות, החלה עם מספר רב יותר של מועמדים אופציונליים שרצו להתמודד נגד דנינו. ככל שהזמן עבר, הבינו אותם מתמודדים כי סיכויים קלושים לנצחו, בעיקר בגלל התמיכה הרבה לה זוכה דנינו מהחרדים בעיר. עד לרגע האחרון נראה היה כי דנינו יתמודד ללא מועמד מולו. אך ברגע האחרון, החלו השמועות להפוך לעובדה: סבגי, מי שהיה סגנו של דנינו יתמודד מולו לראשות העיר.

מדוע החליט סבגי להתמודד נגד דנינו? כבר נכתב על כך רבות. בראיון שפרסמנו עם דנינו, הציג ראש העיר את ההסבר שלו למאורע והכחיש את השמועה כי הובטח לסבגי מקום שני ברשימתו.

”בתאריך 14 ליולי יצאתי לסיור ספונטני בשוק העירוני. סבגי נעלב שהוא לא הוזמן, ובהודעה קולית שהוא שלח אליי הוא אומר שהוא התאכזב שלא הזמנתי אותו לסיור בשוק ושכל אחד ילך לדרכו. אם זאת הסיבה שקמים ומפרקים שותפות פוליטית, אז שהציבור ישפוט.

אני רוצה להדגיש שבכל השיחות שלי איתו מעולם לא הובטח לו מקום ברשימה. אחרי שקיבלתי את ההודעה הזאת ממנו התקשרתי אליו והסברתי לו שיצאנו לסיור ספונטני. שלחתי לו הודעה והוא לא התייחס. מי שהפר את ההסכם זה היה הוא.

מעולם לא הובטח לו שום מספר קונקרטי ולא סגן. כל זה אלו דברים לא נכונים, הוא לא דובר אמת ויש לנו עדים משותפים לכך”.

מאז הכריז על מועמדותו, סבגי התחזק בכך שהוסיף לשורותיו את דוד פורטל ומזל אוזן. לפי התחזיות, גם חיזוק לא מספיק כדי להפיל את דנינו מראשות העיר.

מועצת העיר:

7 מפלגות מתמודדות בבחירות אלו על מקומם במועצת העיר אופקים. מפלגה אחת פחות מהפעם הקודמת. ואלו הן: אחדות בראשות גדעון סבגי, הבית היהודי, אופקימים, הליכוד, אופקים חדשים, ש”ס ויהדות התורה.

הפנים החדשות של המפלגות למועצת העיר פרט למפלגתו של נורברט, היא מפלגת אופקימים בראשות טל מגרה. זוהי מפלגה חדשה וצעירה עם קבלות מוכחות בתחום החברתי בעיר. לא עוד פוליטיקה ישנה של תככים ומזימות, אלא עשייה חברתית, ועל כך, זוכה המפלגה באהדה ציבורית. למרות שבתחילת הדרך היו שזלזלו ביכולותיהם לעבור את אחוז החסימה, יש הסוברים כי מפלגה זו תהיה הפתעת הבחירות. האומנם? עוד ימים ספורים נדע זאת.

Smiley face

השאר תגובה