Smiley face

רב האומן, אמנון ארד ממעגלים, יצר השבוע פרויקט צילום חדש כתגובה לסערת כיסוי הראש (”השביס”) של לינור אברג’יל בטקס הדלקה המשואות, בדרכו הייחודית ומדגיש כי מטרתו להרבות אהבה קבלה וכבוד הדדי ולא לצאת במחאה

 

 

אמנון ארד

נשוי פלוס 3 ממעגלים, אומן רב תחומי.

צלם, אדריכל, מעצב פנים, מייצר משחקי חשיבה לבתי ספר, צייר ועוד.

הפרויקט החשוב: דרום שחור-ירוק.

הגלריות שלו מוצגות ברכבת נתיבות ובספריה בו מוצגות התפתחותה של העיר.

 

הכל החל לפני 10 שנה. עד אז, עבד אמנון ארד בבית הדפוס של העיתון ידיעות אחרונות. אך ביום בהיר אחד, קרתה לו התאונה ששינתה את מסלול חייו והובילה אותו למקום אחר לחלוטין ממה שהוא חשב. ”לצערי, נפלתי ונפצעתי ברגלי באופן שבו לא יכולתי להמשיך לעבוד בדפוס” מספר ארד.

הוא לא התייאש. הוא למד צילום ואדריכלות ואף פתח את הסטודיו הראשון לצילום בנתיבות לילדים ולמשפחה. לרוע מזלו, גם לפני 3 שנים קרתה לו תאונת עבודה נוספת, כזאת שהשביתה אותו לתקופה ארוכה יותר.

”עד לפני 3 שנים עבדתי בסטודיו, ובאחד מעבודות הצילום שלי, עמדתי על שפת נחל, מעדתי והחלקתי, והגעתי למצב שבו לא יכולתי להמשיך לעבוד. מאז ישבתי שנה שלמה בבית ולצערי הסטודיו בנתיבות נסגר”.

בעקבות התאונה החליט ארד להתחיל לעסוק בתחום האומנות. ”מאז אני חושב על פרויקטים ומבצע אותם בתחומים רחבים מאוד באומנות. בכל כמה חודשים אני יוצא לפרויקט חדש ומוגבל בזמן. התחלתי לחדש רהיטים, ליצור משחקי חשיבה בפורמט גדול ולשווק לבתי ספר והתחלתי פרויקטים בצילום בנושאים שונים ומגוונים”.

אחד מיצירותיו המוכרות אותם צילם לאחרונה היה דרום שחור-ירוק, שהוביל להתעניינות רבה בכל העולם. ”פרויקט הצילום דרום שחור-ירוק היה ייחודי בעיני, ובהתאם לכך זכה לתגובות רבות ולהתעניינות בגופי תקשורת בכל העולם, שרים לצד אומנים פנו אליי לחוות את דעתם בנושא זה”.

ארד מספר על הרקע שהוביל אותו לצלם את ”דרום שחור-ירוק”.

”זה היה לאחר שאדמות רבות נשרפו כליל בטרור העפיפונים והבלונים בדרום. החלטתי לצאת לשטח ולצלם את האזורים לאחר השרפה, ופעם נוספת כמה חודשים לאחר מכן, כשהשדות כבר חזרו לצבע המקורי שלהם, הירוק. לצערי, לאור המצב הביטחוני כיום, ישנו סיכוי סביר שהפרויקט ימשיך, כשאצא לשם בפעם השלישית לצילום נוסף על גוון השחור שיש בשדות”.

בקרוב ארד פותח סטודיו חדש במושב מעגלים בו הוא מתגורר, ויהיה מיועד לנשים. אך גם כאן, ארד ממשיך בייחודיות שלו, כשלאחרונה יצא בפרויקט ייחודי נוסף, כשצילם נשים בסגנון רטרו-וינטאג’.

”אני אוהב להביא את הבשורה לדרום. אני לא עושה את זה בשביל העבודה והכסף, אלא יותר בשביל הכיף והסיפוק האישי.

המטרה שלי היא לצלם נשים ”רגילות” ולא דוגמניות. כל אחת יכולה להגיע ולהצטלם בסגנון רטרו, לא צריך להיות דוגמנית בשביל זה, וזאת הבשורה שיש בתחום”.

 

לא מחאה, אהבה:

צילומי נשים בכיסויי ראש

השבוע ארד עלה שוב לכותרות בפרויקט ייחודי נוסף שהתחיל השבוע: צילומי נשים עם כיסויי ראש. נושא זה עלה לכותרות השבוע בעקבות הסערה שהחלה בטקס הדלקת המשואות בו נראית לינור אברג’יל, מנחת הטקס עם כיסוי ראש. מראיה הדתי ”זכה” לפוסט בפייסבוק מהשופט בדימוס עודד אל-יגון כנגד מראיה הדתי.

מאז דברי השופט בדימוס, נשים מוכרות רבות החליטו להצטרף למחאה ולעטות על עצמם כיסוי ראש, ביניהן, גם איילת שקד, מירי רגב, שרן השכל וקורין גדעון. אך הפעם, מגיעה תגובה הולמת מצידו של אמנון ארד והסטייליסטית הדתייה הילה בוסקילה, שחברו יחד לקריאת אהבה, קבלה וכבוד הדדי בחברה הישראלית, ולא באופן מחאתי.

הכל התחיל כשבוסקילה ראתה את הפוסט של אל-יגון בפייסבוק והזדעזעה ממנו – גם בתור אישה דתייה, וגם בתור סטייליסטית במקצועה, כדבריה. בתגובה היא החליטה לוותר על המחאה, ולצאת דווקא בפרויקט של תמיכה באברג’יל, שבו קראה לחברותיה בפייסבוק להעלות תמונות שלהן עם שביס, עם ההשאטאג #אישה#דתייה#בחירה.

ארד, שצילם בעבר את עוטף עזה בשריפות והיום, ראה את היוזמה שלה, והחליט לפנות אליה כדי ליצור ביחד יום צילומים מיוחד. הוא כתב בפייסבוק פוסט ובו הזמין נשים מכל האזור להגיע להצטלם עם שביס.

“אני לא איש של מחאות, להפך – רציתי לקרב”, הוא אומר, “להגביר את האהבה ואת הכבוד לכל אחד, לערכים שלו ולזכות שלו לעשות מה שהוא רוצה. אנחנו חיים באזור מסורתי-דתי וכיסוי ראש הוא משהו מאוד מקובל כאן. בהחלטה של שבריר השנייה, החלטנו לחבור ולעשות את הפרויקט הזה. אני לא איש של מחאות, רציתי להראות את היופי של כיסויי הראש באפן אומנותי”.

השניים העלו פוסט לפייסבוק בו הם מזמינים את הנשים להגיע ולהצטלם השבוע לאורך כל יום ראשון. התגובות לא איחרו לבוא: מאות נשים נרשמו, וכבפועל הגיעו עשרות מהן להצטלם. הפרויקט היה ללא עלות.

את ההסבר לכך כתב ארד בדף הפייסבוק: “נשים מגוונות ושונות הוזמנו לסטודיו להצטלם עם כיסוי הראש, כל אחת עם הסגנון והקשירה הייחודית לה ומבטאת את מי שהיא. מתוך תקווה להגביר בנינו אהבה, קבלה וכבוד הדדי ולאפשר לכל אישה להראות כפי שרוצה בהתאם לאמונתה וערכיה”. מאז שהתמונות עלו לפייסבוק הן זכו למאות לייקים, תגובות ושיתופים.

ארד, מה הפרויקט הבא?

”כרגע אני עובד על פרויקט צילומי יחד עם חברות שלי שחלו בסרטן וכבר מחפש רעיון לפרויקט הבא, אני פנוי להצעות”.

Smiley face

השאר תגובה