Smiley face

 

מדוע הקונספט של אירועי יום העצמאות בנתיבות עדיף על פני האופציות האחרות? מסכמים אירועי יום העצמאות בנתיבות

צילום: ירין גואז

 

חגיגות יום העצמאות מובילות לא פעם לתגובות רבות בנושא ההופעות של הזמרים המגיעים להופיע בערי הארץ. זוהי תופעה רחבה, כלל ארצית שבה לכל תושב יש מה לומר. הזמרים מפקיעים במחירים לא פרופורציונליים, ועיריות רבות מוצאות את עצמם נענות לדרישות הציבור ומתחרות ביניהם מי מביא את הזמרים הטובים ביותר, גם כאשר הקופה העירונית, במיוחד בערי הפריפריה, לא נמצאת במצב של עודף כספי.

ומנגד, ישנו קול אחר של תושבים, הסבור כי לא נכון להשקיע סכומי עתק מכספי משלם המיסים על אומנים שלא יודעים גבול, שלא יודעים שובע ועושקים את כספנו תמורת הופעה של 40 דקות בלבד (לכל היותר), שזהו זמן ההופעה של זמרים ביום העצמאות.

עיריית נתיבות ואגף תרבות בנתיבים החליטו השנה ללכת על קונספט שונה מהמוכר ולנסות משהו חדש בעיר: הופעות האומנים ביום העצמאות ולא כפי שמקובל בערים אחרות בערב עצמאות. מהלך שגרם לחיסכון כספי של כמחצית מהסכום.

המהלך הזה העלה תהיות רבות, אך הוא נעשה בעקבות סקר מפורט שהועלה בשנה שעברה, ובעקבותיו הוחלט על הקונספט הזה כאופציה הטובה ביותר.

במהלך התקופה האחרונה, סקרנו מקרוב את השינוי של אירועי יום העצמאות מעל דפים אלו והעלנו את הביקורות לצד התשובות של העירייה ונתיבים.

והתוצאות? אפשר להתווכח האם הרעיון טוב או לא, אך אי אפשר להתווכח עם מבחן התוצאה: 5,000 איש הגיעו ביום העצמאות ונהנו מהופעות של מיטב הזמרים בישראל, או כפי שעינבל יפרח אומרת ”אנשים הצביעו ברגלים”.

במות או לא להיות?

לצד השינוי באירועי יום העצמאות, בערב החג המשיכה המסורת הייחודית רבת שנים: במות העדות והמגזרים. כך, במת עולי חבר העמים לצד במת עולי אתיופיה והבמה המזרחית, הבמה החסידית לצד במת ריקודי עם והבמה לכל המשפחה הובילו גם הם לכמות אנשים גדולה המסתכמת בכמה אלפי משתתפים.

נכון, זה לא ”השואו” שיש בערים אחרות. לא בזבזו מאות אלפי ש”ח על אומן שחושב שמגיע לו את הסכום המופקע הזה, אלא המשך של מסורת ייחודית שבה כל עדה ומגזר יכול למצוא בה את מקומו.

אם כן, אם העירייה חסכה חצי מהסכום כשהביאה את האומנים מהטובים בארץ ביום עצמו, מסורת במות העדות בערב עצמאות המשיכה, אלפי אנשים הגיעו ונהנו, האם ניתן לסכם זאת כהצלחה? התשובה היא: כן. אפשר להמשיך ולבקר ולחשוב אחרת ולומר ולהציע רעיונות חדשים, אך מבחן התוצאה הוא שהקונספט הצליח.

מנהלת אגף תרבות ומשכן הפיס לאומניות הבמה, עינבל יפרח סיכמה את האירוע:

”נתיבים עושים הפקת לקחים אחרי כל אירוע, וגם במקרה הנ”ל, אנחנו נשב על אירועי עצמאות עם כל מנהלי הבמות של הערב וכמובן היום ונסיק מסקנות כשהשאיפה היא תמיד לגבוה יותר.

ועדת תרבות עירונית הציעה את השינוי מצאת העצמאות ליום, האמינה בו וגרמה לנו, לאגף תרבות, ליישם את השינוי, וברוך ה’ גם להצליח ולראות תוצאות חיוביות.

יום העצמאות השנה היה מעבר למצופה ואפשר לסכמו כהצלחה מסחררת. גם בשנה הבאה מתכונת אירועי החג יהיו כפי שהיה השנה, בשינוי קטן אך משמעותי מאוד: האירוע המרכז יתקיים באגם שיביא איתו את כל התנאים הנדרשים למשפחות.

ראש העיר, יחיאל זוהר הסביר כמה פעמים כי לא הגיוני להוציא פי 2 סכום על אומן בגלל שמדובר ביום העצמאות, אלו סכומים לא הגיוניים. אי אפשר ולא נכון לזרוק את הכסף הזה לפח. ופרט להופעות שליוו את היומיים האלו, התקיים מופע זיקוקי דינור מרהיב שפקד את שמי העיר בערב עצמאות למשך דקות ארוכות.

לסיכום, האנשים הצביעו ברגלים וזאת ההוכחה לכך שהאירוע היה מוצלח מאוד, אודות לראש העיר שהשקיע רבות כדי שאירועי יום העצמאות יצליחו בפרט, ואירועי התרבות ככל בעיר. בנוסף, חשוב לציין את וועדת תרבות שעמלה ביחד איתי והובילה את ההצלחה של אירועי החג”.

 

הנתונים מאחורי הבמות:

הבמה החסידית

2,000 איש נכחו באירוע. וגם: תפילה חגיגית, טקס מעבר בין יום הזיכרון לעצמאות ולהקת להבה שהרקידה את המשתתפים.

 

הבמה המזרחית

הבמה עם האוהל המרוקאי המעוצב הביא 300 איש שנהנו מאווירה אותנטית.

 

במת ריקודי עם

200 רוקדים עם שירי ארץ ישראל היפה עם רפי זיו, מה יותר ישראלי מזה? שעת סיום: 01:00 בלילה.

 

הבמה לעולי אתיופיה

500 איש הגיעו, עולי אתיופיה, גברים, נשים וטף יחד עם עוד סקרנים רבים שאינם מבני העדה שהגיעו לראות ולרקוד ביחד איתם.

במת חבר העמים

עשרות משתתפים, רובם מבוגרים מחבר העמים.

 

במת ילדים ומשפחה

2,000 משתתפים שנהנו מקרקס ייחודי עם מופעי אש. משתתפים שבאו לצפות בגאווה בילדיהם שעלו להופיע במסגרת חוגי העיר. נהנו מקרקס לכל המשפחה ומכוכבת הילדים נעמה סופר על.

 

יום עצמאות

5,000 איש נהנו מההופעות של מני ממטרה, מורן מזוז, נועה קירל ואיתי לוי שהעיף את הקהל

 

 

 

 

Smiley face

השאר תגובה