002

4.7 מיליארד ש”ח

טקס חתימת הסכם הגג ההיסטורי נחתם השבוע בנתיבות. שרים ובראשם ראש הממשלה הגיעו העירה לחלוק כבוד ולספר בשבחו של מקום. כל הנאומים והתמונות

טקס חתימת הסכם הגג שהיה אמור להתקיים לפני כחודשיים ונדחה בשל הכרזת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בהכרת ירושלים כבירתה הרשמית של מדינת ישראל, התקיים השבוע (שלישי) באולם התרבות ‘נתבים’. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט הגיעו לעיר כדי להיות נוכחים במעמד החתימה ונשאו דברים.

ראשון הדוברים היה ראש העירייה יחיאל זוהר, שעלה לאחר הפתיחה של מנחת הטקס. יחיאל הגיב לדברי המנחה שכינתה אותו הקוסם: ”אני מוחה על המילה קוסם כיוון שמילה זו שייכת לאדם אחר כאן” (בנימין נתניהו, ר”ח).

זוהר המשיך בדברי שבח לראש הממשלה ”אדוני ראש הממשלה, הפסקתי לספור את ביקוריך בעיר. תמיכת העיר בך והכרת התודה שאתה מקבל כאן היא מדהימה וראויה להערכה”. זוהר סיכם את הסכם הגג ”העלנו את העיר למסלול הצלחה. הוכחו הצלחה בשכונות החדשות בעקבות ההסכם והבנייה העצומה. לצד זה בנינו מוסדות חינוך רבים וכל אלו כבר מוכנים לבואם של התושבים בעתיד. אני רוצה להתנצל על בימה זו על המאבק העיקש שניהלנו עם נציגי הממשלה במסגרת הדיונים לקראת ההסכם, עשיתי את הכל לשם שמים ולעתיד העיר ואם יש אדם שנפגע ממני אני מתנצל על כך. אנחנו אומרים לך היום אדוני ראש הממשלה תודה. תודה על כל הסיוע והליווי לאורך השנים”.

ראש רמ”י עדיאל שימרון סיפר כי: ”כשהתחלנו את הדרך חשבנו שנעשה 10 הסכמי גג והיום אנחנו עומדים על 27 הסכמי גג. אנחנו עוסקים לא רק בקרקע אלא באנשים שיוכלו לרכוש דירה ב-40% פחות. העיר נתיבות היא מהראשונות שלקחה על עצמה פיתוח של שכונות חדשות והצליחה בכך. אנו מודים לראש העירייה מר יחיאל זוהר על האמון שנתן בנו למרות הקשיים שהיו בדרך, זה לא היה פשוט אבל עוד נכונו לנו דרך ארוכה ביחד”.

בשיחה שקיים איתנו שימרון, שאלנו אותו למה הוא התכוון כשדיבר על הקשיים שהיו בדרך, ”תשמע, מה שמייחד את העיר שיש כאן עבודה מקיפה ויסודית ומספקת את העובדים הטובים ביותר בכל הפיתוח של הסכם הגג שחתמנו. יש כאן מנהיגות. אנחנו הפקידים צריכים לעבוד עם אנשים שאפשר לסמוך עליהם, וכאן אפשר לסמוך על התנהלות ההנהגה המקומית. אך כצפוי, תהליך ההסכם לא היה פשוט, ובאופן טבעי כל צד משך לכיוון שלו, אך כמו שאמר ראש העיר, כל המחלוקות היו לשם שמים”.

ראש מטה הדיור הלאומי אביגדור יצחקי סיפר על הפעם הראשונה שנפגש עם ראש העירייה בהקשר של הסכם הגג: ”לפני כשנתיים ישבתי עם יחיאל זוהר באחת המסעדות והתחלנו לשוחח על הסכם הגג. היה איתי אז חבר טוב שהתחיל לזלזל בפריפריה. עשיתי איתו הסכם ואמרתי לו שאני לוקח אותו לסיור כשהעיניים שלו מכוסות ואכניס אותו למקום כשתפקידו יהיה לנחש היכן הוא נמצא. הבאתי אותו לכאן, לנתיבות, אותו חבר הימר על כל מקום אחר בארץ ולא האמין שהוא נמצא בנתיבות. הסיפור הזה ממחיש לנו משהו חשוב, שיש כאן כוח ונחישות ומנהיגות. זה כבר לא פריפריה. אני רואה את כל המותגים והעסקים הנמצאים בעיר, המקום הזה הופך למטרופולין ולא לפריפריה”.

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, פתח את דבריו ואמר כי ”זהו יום מיוחד. חזרנו עכשיו מהצפון ועכשיו אנחנו בדרום. בצפון עסקנו בהגנת אזרחי ישראל וכאן אנחנו עוסקים בשאלה איך לבנות במדינת ישראל”.

גלנט התלוצץ עם ראש העיר נתיבות על העבר כשגלנט היה בתפקידים צבאיים וסיפר כי הוא מכיר את יחיאל זוהר זמן רב. ”כשהייתי מפקד אוגדה לפני 20 שנה, יחיאל היה ראש העיר, כשהייתי אלוף פיקוד דרום עדיין יחיאל היה ראש העיר, השתחררתי מהצבא הפכתי לשר ועדיין הוא ראש העיר. זה משהו שלא השתנה, אך מה שכן השתנה היא העיר עצמה. יש כאן התפתחות דרמטית שנעשית בזכות המנהיגות המקומית. מנהיגות שיודעת לדרוש ולקבל החלטות קשות. רבותיי, נתיבות היום היא בירת הנגב המערבי ולא בכדי רצונם של אזרחים רבים היא לבוא ולגור כאן”.

שר האוצר, משה כחלון מי שהיה אדריכל הסכם הגג וחתום על ההצלחה שלה, סיפר על הקשיים שיש בהסכמים מעין אלו: ”כמה קשה לקדם דברים. אם אספר לכם את הקושי ואת הקדיחות של יחיאל זוהר אני לא אסיים. יחיאל השקיע על קלה כבחמורה, אנחנו משקיעים מעל 4 מיליארד ש”ח כבונוס. ללא קשר לסכומים הקבועים שהעיר מקבלת. בהסכם זה יש דאגה לחדש וגם לישן, כדי שהשכונות הוותיקות לא יסתכלו בקנאה על הבנייה החדשה. לכולם מגיע באופן שווה. אני רוצה לומר לכם שכמעט כל בן נתיבות יוכל לקבל כאן דירה בהנחה של 300,000 הנחה, אין יותר הוגן מזה. נתיבות ידועה כעיר של קבלנים המצליחים בכל הארץ, יש ברכה בעיר הזאת. ויש הנהגה מצויינת ואזרחים מצוינים-וזוהי ההצלחה של העיר”.

אחרון הדוברים היה ראש הממשלה, בנימין נתניהו שפתח בדברי שבח לשר האוצר על עבודתו היוצאת מן הכלל כדי להגיע להסכם הגג. נתניהו הוסיף כי ”ההסכם הזה מראה כי אנו בונים את מדינת ישראל ואת ארץ ישראל, ואנו מוכיחים שוב כי אנחנו מבטלים את הפריפריה. בזכות הפיתוח הכלכלי האדיר שיש כאן. אבל אני רוצה לדבר אתכם על חינוך. ההסכם עוסק גם בפיתוח מוסדות החינוך בעיר. שתדעו שיחיאל מחנך אותי כל הזמן, הוא לא מפסיק ‘לקדוח’ לי, אז מצאתי פתרון. העברתי אותו לשר האוצר וכך פתרתי את הבעיה. יחיאל הוא קליינט קשה כי אכפת לו מנתיבות. ההסכם עוסק בפיתוח של עשר השנים הקרובות ולהפוך להיות 100 אלף איש. אני רוצה להגיד לכם משהו על כך, אני לא בטוח שאני אהיה כאן עוד עשור, אני יכול לשער שכחלון וגלנט יהיו כאן, אבל אני בטוח ב-100% שיחיאל זוהר יהיה כאן. יחיאל זוהר עושה את נתיבות אימפריה וזהו יום חג לעיר נתיבות”.

 

הסכם הגג בנתונים:

4.7 ש”ח

5 שכונות חדשות

50,000 תושבים נוספים תוך עשור

13,103 יחידות דיור

1,020 דירות במסגרת מחיר למשתכן

4,000 דונם של אזורי תעשייה

חינוך:

549 כיתות לימוד חדשות

41 כיתות לחינוך מיוחד

126 גנים חדשים

100 מעונות יום

תשתיות על: כבישים, גשרים ומדרכות, מים, חשמל.

תשתיות לשכונת החורש וקרית מנחם:

שיפוץ שכונות וותיקות

שתפו חברים

נתיבות אונליין

האפליקציה של נתיבות והסביבה – קופונים, עסקים, מידע עירוני, כתבות ומאמרים ועוד.

בהורדה חינם!